Kryekriminelit Ivanoviç drejtësia nuk ia dha dënimin e merituar - Bota Sot
Kryekriminelit Ivanoviç drejtësia nuk ia dha dënimin e merituar

Lajme

Kryekriminelit Ivanoviç drejtësia nuk ia dha dënimin e merituar

Nga: Mimozë Lakna Më: 22 janar 2016 Në ora: 17:03

Ishte pjesëmarrës i tri masakrave në Mitrovicë ku nëpër shtëpitë e tyre, u pushkatuan 49 shqiptarë civil, pa dallim moshe e gjinie. Por, “peshorja” e Gjykatës Themelore në Mitrovicë nuk i dha Oliver Ivanoviçit, më shumë se 9 vite burg.

Ky dënim u kontestua, nga familjarët e viktimave dhe të dëbuarve nga Mitrovica veriore në shkurt të vitit 2000, por edhe shumë njerëzve të cilët u përballën nga afër me krimet e shkaktuara nga Ivanoviç.

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e dhe Liritë e Njeriut në Mitrovicë, Halit Barani nuk është pajtuar me dënimin prej 9 vitesh burgim të liderit të Iniciativës qytetare serbe Oliver Ivanoviq, nën akuzën për veprën penale krime lufte të kryera ndaj civilëve shqiptarë gjatë vitit 1999 dhe 2000.


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën dhe të dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” në Kosovë dhe diasporë)

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...