Libri i ri i autores Xhuljeta Ferraj me titull: “Ethet”

Libra

Libri i ri i autores Xhuljeta Ferraj me titull: “Ethet”

Më: 16 gusht 2021 Në ora: 10:48
Kopertina e librit

Le të flasim pak për librin e ri ti të Autores Xhuljeta Ferraj me titull:"ETHET".

Libri "ETHET" është një "DRAMË" e porsa dal nga shtëpia botuese SHKROLA Prishtinë.

Edhe ky libër është shkruar gjatë pandemis,nga Autorja Ferraj.

Së shpejti do jetë e interpretuar nga vetë  Autorja, Aktorja profesionale në skenat Shqiptare,dhe jashtë vendit.

Autorja Ferraj na paraqet një ngjarje mallëngjyese,po edhe sa trishtuese,me disa module rrëngjethëse.

Personazhet metaforike të hijezuara

Me elemente dekorative,siç është "Trofeu" ,sepse gjithë ngjarja shkrihet në 'ETHE'.

Kjo Monokoreodramë na paraqet simbolika të vallëzimit melankolikë 'TANGO',ku nëpërmjet tangos paraqet sensualitetin e një dashurie,mes dy Artistëve, të cilët mundohen të bashkojnë trupin dhe iden.

 Pika kulmore e ngjarjes na sjell mesazhin edukativ social,mos të abuzohet me 'alkoolin' dhe me 'abortin' e femrave .Prandaj gjithë ngjarja merr përfundimin, në një pozitivitet të pa parë Artistik, të shoqëruar me'ETHE' Artistike.

Mesazh!Kujdes me kë lidhesh, dhe me kë shoqërohesh.

E gjithë ngjarja mbaron me pozitivitet.

Librat janë në shitje për momentin vetem online me postë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat