TikTok ndihmoi që shitja e librave të arrijë në nivele rekord

Libra

TikTok ndihmoi që shitja e librave të arrijë në nivele rekord

Më: 22 prill 2022 Në ora: 07:10
TikTok

Botuesit e librave thonë se popullariteti i lexuesve që diskutojnë librat e tyre të preferuar në TikTok ndihmoi në ngritjen e shitjeve në nivele rekord në MB në vitin 2021.

Shitjet totale të librave u rritën me 5% në 6.7 miliardë funte vitin e kaluar, me letërsinë artistike, për fëmijë dhe të rinj që të gjithë performojnë mirë, tha Shoqata e Botuesve.

Organizata tha se katër nga pesë librat më të shitur për të rinjtë në vitin 2021 ishin nxitur nga trendi BookTok.

Shefi ekzekutiv i Shoqatës së Botuesve, Stephen Lotinga tha se videot virale në platforma si TikTok dhe YouTube kishin qenë “me të vërtetë domethënëse” në inkurajimin e lexuesve për të zbuluar libra.

“Në mënyrë anekdotike, ne kemi pasur shumë librashitës individualë që flasin për faktin se ata kanë shumë të rinj që vijnë në libraritë e tyre, duke folur për librat për të cilët kanë dëgjuar në TikTok dhe i kërkojnë ato. Po ka një ndikim në numrin e librave të shitur, por forma e asaj që shitet po ndryshon gjithashtu. Gjatë gjithë periudhës së pandemisë, ne pamë njerëz që blejnë gjithnjë e më shumë ato që ne i quajmë libra të listës së pasme, të cilët janë libra që janë botuar në kohët e kaluara”, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat