Pse kapela nuk është gjëja më e rëndësishme për t’ju mbajtur ngrohtë - Bota Sot
Pse kapela nuk është gjëja më e rëndësishme për t’ju mbajtur ngrohtë

Life style

Pse kapela nuk është gjëja më e rëndësishme për t’ju mbajtur ngrohtë

Më: 23 janar 2019 Në ora: 00:54
Ilustrim

Gjëja më e zakonshme që njerëzit bëjnë për të qëndruar të ngrohtë është të veshësh një pallto, kapele dhe doreza.

Natyrisht, rritja e trashësisë së veshjeve ose shtimi i shtresave ndihmon.

Rrobat e dimrit nuk shërbejnë për t’u ngrohur, por më shumë si një mjet për të mbajtur ngrohjen që prodhon trupi nga shpërndarja në mjedisin rrethues.

Në kundërshtim me besimin popullor, koka nuk është burimi më i madh i humbjes së nxehtësisë krahasuar me pjesët tjera të trupit të mbuluara në mënyrë adekuate.

Nëse do të vendosni një kapelë dhe nuk do të vishni pallto, trupi do të kontribuonte më shumë për humbjen e ngrophtësisë, falë mënyrës se si trupi juaj rishpërndan gjakun në kushte të ftohta.

Nëse ju mbani bustin tuaj të ngrohtë, ju do të mbani rrjedhën e gjakut në gjymtyrët tuaja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...