Mos flini më pak se kaq orë gjumë, mund ta merrni kancerin - Bota Sot
Mos flini më pak se kaq orë gjumë, mund ta merrni kancerin

Life style

Mos flini më pak se kaq orë gjumë, mund ta merrni kancerin

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 19:18
Foto ilustrim

Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar se pagjumësia mund të dëmtojë ADN-në përgjithmonë dhe të rrisë rrezikun e kancerit.

Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike.

Ky studim është i pari i natyrës së vet, andaj duhet kryer hulumtime të tjera në lidhje me problemin.

Studimi u përqëndrua tek mjekët, të cilët nuk mund të përshtatnin gjumin për shkak të punës.

Sasia e rekomanduar për të bërë gjumë, sipas studiuesve, është 7 orë. Bërja e gjumit më pak se kaq mund të shpie në problemet e lartcekura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...