Krem anti-plakje për sy që mund ta përgatitni për një minutë në shtëpinë tuaj - Bota Sot
Krem anti-plakje për sy që mund ta përgatitni për një minutë në shtëpinë tuaj

Life style

Krem anti-plakje për sy që mund ta përgatitni për një minutë në shtëpinë tuaj

Më: 13 mars 2019 Në ora: 13:41
Ilustrim

Stresi, mungesa e gjumit, mosha dhe alergjitë mund të kontribuojnë që sytë t’ju duken të lodhur, të kenë rrudha dhe të mos jenë në formën e duhur.

Shumica e njerëzve shpenzojnë para të majme në krema të shtrenjtë për sy, por rrallëherë i gëzojnë efektet e premtuara.

Prandaj, ekspertët ju sugjerojnë që të provoni edhe produkte shtëpiake të cilat mund t’i përgatitni vet dhe që ju ofrojnë efekte të mahnitshme.

Përbërësit:

– Vaj organik kokosi
– Vaj esencial temjani
– Tableta të vitaminës E

Vaji i kokosit është baza për këtë krem të hidratimit të syve, dhe shumë lehtë penetron në lëkurë. Vaji esencial i temjanit është përdorur për shekuj të tërë dhe ofron efektet ë mahnitshme për lëkurën duke i parandaluar rrudhat, gërvishtjet, duke e zbutur lëkuren dhe duke i larguar shenjat e plakjes.

Në anën tjetër, vitamina E ka veti antioksiduese të cilat e mbajnë lëkurën të butë, i riparon dëmet e lëkurës dhe i parandalon rrudhat dhe plakjen e parakohshme.

Përgatitja:

Në një enë shtoni një lugë gjelle vaj kokosi, përzijeni pak për ta ngrohur, pastaj shtojani dy kapsula vitaminë E dhe 2-3 pika vaj temjani. Përzieni mirë dhe transferojeni kremin në një mbajtës më të vogël me kapak.

Vendoseni atë në frigorifer.

Një pjesë të vogël të kremit e aplikoni nën sy para gjumit dhe e lini tërë natën. Ju gjithashtu mund ta përdorni edhe në mëngjes, por duhet të prisni 10 minuta para se ta aplikoni makijazhin. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...