Gjumë të mirë për një jetë të shëndetshme - Bota Sot
Gjumë të mirë për një jetë të shëndetshme

Life style

Gjumë të mirë për një jetë të shëndetshme

Më: 15 mars 2019 Në ora: 07:30
Ilustrim

Sot shënohet Dita Botërore e Gjumit e cila shërben për ndërgjegjësimin për një gjumë të mirë, si një nga faktorët kyç për një jetë të shëndetshme.

Kjo ditë u krijua nga Shoqëria Botërore e Gjumit dhe Komiteti Botëror i Gjumit, pikërisht për të kundërshtuar ata persona të cilët thoshin se gjumi nuk është aq i rëndësishëm për njeriun.

Tashmë studime të shumta mbështesin faktin se një gjumë i mirë ndihmon për një jetë më të mirë dhe për të parandaluar shumë sëmundje.

Çrregullimi i gjumit thuhet të jetë një nga sëmundjet e “njeriut të kohëve moderne” që vjen si pasojë e stresit dhe dinamikës së jetesës.

Studiuesit japin shumë këshilla për një gjumë të mirë, ndërsa më kryesoret është se para se të shkojmë për të fjetur, mund të jetë më mirë të lexojmë diçka çlodhëse, të dëgjojmë muzikë të qetë ose të bëjmë një dush të ngrohtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...