Qëndroni në formë duke bërë punët e shtëpisë. Ja sa kalori mund të digjni… - Bota Sot
Qëndroni në formë duke bërë punët e shtëpisë. Ja sa kalori mund të digjni…

Life style

Qëndroni në formë duke bërë punët e shtëpisë. Ja sa kalori mund të digjni…

Më: 2 prill 2019 Në ora: 20:54
Ilustrim

Mendojmë për humbjen e peshës dhe gjëja e parë që vjen në mend është ndjenja e urisë dhe stërvitjes. E ashtuquajtura dietë “e pastër” është diçka krejtësisht e ndryshme dhe përveç humbjes së peshës, ajo garanton shumë përfitime të tjera që ju bëjnë të ndiheni më mirë.

Por në këtë rast është fjala vetëm për femrat, që të tek e fundit janë dhe më të ndjeshmet ndaj kileve të tepërta. Vërtet, për humbjen e kileve të tepërta është e nevojshme, para së gjithash, ngrënia e shëndetshme dhe një aktivitet fizik konstant, por ja që ekziston dhe një mënyrë tjetër, e kjo është duke qëndruar shtëpi. Ama jo qëndruar, por duke u marrë me punë shtëpie.

Dhe kjo e zhvlerëson tërësisht shfajësimin e tipit “nuk kam kohë” ose “është shumë e shtrenjtë”.

Tabela e punëve të shtëpisë dhe sasia e kalorive të djegura:

30 minuta: larja e dritareve dhe pluhurit – 185 kalori.

30 min: ecja – 200 kalori.

30 minuta: larja e dyshemesë – 200 kalori.

30 min: pastrimi i shkallëve ose oborrit – 600 kalori.

80 min: gatimi dhe pastrimi i kuzhinës pas përgatitjes së një vakti – 200 kalori. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...