Ndiheni të stresuar? Disa këshilla praktike për t’u ndjerë më mirë - Bota Sot
Ndiheni të stresuar? Disa këshilla praktike për t’u ndjerë më mirë

Life style

Ndiheni të stresuar? Disa këshilla praktike për t’u ndjerë më mirë

Më: 14 maj 2019 Në ora: 15:34
Ilustrim

Nëse ju ndiheni të lodhur dhe të stresuar, mos u dekurajoni! Të ndihesh më mirë me veten tënde, mjaftojnë vetëm disa "truke" të thjeshta të cilat janë të mjaftueshme.

Këtu janë disa truke për të përmirësuar moralin:

Më shumë dashuri: Bëni një listë të gjërave që ju pëlqejnë më shumë dhe vazhdoni ta përditësoni vazhdimisht: sipas hulumtimit, lumturia rritet me 25%.

Përkushtojuni pasioneve tuaja: Të bësh atë që na pëlqen të bëjmë rrit serotoninin e lëshuar në trup.

Mos bëni krahasime: Shpesh, pakënaqësia e njerëzve kalon përmes lumturisë së "dukshme" në të tjerët. Gëzoni çdo moment tuajin.

Përpiquni të buzëqeshni: Buzëqeshje! Edhe nëse është një buzëqeshje e rreme, kjo është në rregull. Psikologët thonë se përpjekja për të buzëqeshur ngre gjendjen shpirtërore.

Bëni mirë: ndonjëherë duke ndihmuar të tjerët mund t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Bëni mirë për ata që janë përreth jush, gjithashtu do të ndihmoni veten!

Jetoni në kontakt me natyrën: Kur bëhet e komplikuar për të liruar mendjen dhe për të mbajtur mendimet që grumbullohen pa u ndalur, atëherë është koha për të prekur tokën, zbathur, në kuptimin e vërtetë të fjalës.

Mësoni të falni: Sipas studimeve, ritmet më të ngadalta të zemrës dhe presioni i ulët i gjakut lidhen me faljen. Për më tepër, falja na bën të ndihemi më pak të stresuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...