Këto janë arsyet pse ndiheni vazhdimisht të lodhur - Bota Sot
Këto janë arsyet pse ndiheni vazhdimisht të lodhur

Life style

Këto janë arsyet pse ndiheni vazhdimisht të lodhur

Më: 14 maj 2019 Në ora: 18:14
Ilustrim

Simptomat e mungesës së vitaminës D përfshijnë ndjenjën e përgjumjes, dhimbje dhe lodhje ekstreme.

Vitamina D është e rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm të trupit, pasi ndihmon muskujt, eshtrat dhe dhëmbët e shëndetshëm.

Ajo është e nevojshme të rregullojë sasinë e kalciumit dhe fosfatit në trup.

Mungesa e kësaj vitamine mund të çojë në komplikime serioze, përfshirë osteomalacia dhe disa deformime. Ju mund të jeni në rrezik të mungesës së vitaminës D nëse ndiheni vazhdimisht të lodhur, tregon një studim.

Shumica e njerëzve ndihen të lodhur në një pikë nëse ata nuk flenë sa duhet ose nëse kalojnë shumë kohë në punë, por ndjenja e lodhjes së madhe mund të jetë rezultat i mungesës së vitaminës D nëse ju vazhdoni të ndiheni të lodhur pavarësisht se keni bërë gjumë të mirë.

Ajo shkaktohet nga gjendja e përcjellë me dobësim të muskujve dhe dhimbje kronike.

Mungesa e vitaminës D vjen si pasojë e mos konsumit të mjaftueshëm të saj ose kur trupi nuk mund ta absorbojë si duhet.

Disa kanë mungesë të kësaj vitamine edhe nëse bëjnë gjumë të mjaftueshëm, andaj lodhja e vazhdueshme te disa njerëz bën që ata të vizitojnë mjekun e përgjithshëm, bën të ditur NHS.

Arsye tjera të mungesës së vitaminës D janë stresi, shoku emocional ose ankthi.

Personat që kanë mungesë të vitaminës D duhet ta kompensojnë atë përmes marrjes së shtojcave, sidomos gjatë dimrit, nga 10mcg shtojca në ditë pasi dielli, nga i cili vjen kryesisht kjo vitaminë, nuk është i pranishëm në shumicën e kohës.

Po ashtu, mungesa e vitaminës D mund të kompensohet edhe përmes marrjes së ushqimeve si peshku me vaj, vezët, kërpudhat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...