Doni të humbni kile shpejt, flini pa rroba! Si ndikon kjo në djegien e dhjamit - Bota Sot
Doni të humbni kile shpejt, flini pa rroba! Si ndikon kjo në djegien e dhjamit

Life style

Doni të humbni kile shpejt, flini pa rroba! Si ndikon kjo në djegien e dhjamit

Më: 20 maj 2019 Në ora: 15:24
Ilustrim

Jeni duke kërkuar të hiqni dhjamin e tepër? Për këtë ju vjen në ndihmë një studim i Institutit Kombëtar në SHBA, i cili mbështet teorinë se të fjeturit krejtësisht pa rroba ju ndihmon të dobësoheni.

Kur je i zhveshur trupi punon më tepër për të qëndruar i ngrohtë, kjo shkakton djegien e energjisë më shumë se zakonisht dhe nxit shpejtimin e metabolizmit.

Rezultatet e studimit treguan se pas një muaji ekspozimi të trupit ndaj të ftohtit mesatar gjatë natës kishte rënie të përqëndrimit të yndyrnave në trup si dhe përshpejtim metabolizmi.

‘Nature Medicine’ rekomandon që të shpenzojnë të paktën dy orë në ditë me veshje minimale.

Sipas raportimit ata që qëndruan në një dhomë me temperaturë 15°C djegin kalori 6% më shumë se ata që qëndrojnë në një ambient me temperaturë 20 °C.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...