Çrregullimi i ankthit të përgjithshëm: çfarë është dhe si ta trajtojmë atë? - Bota Sot
Çrregullimi i ankthit të përgjithshëm: çfarë është dhe si ta trajtojmë atë?

Life style

Çrregullimi i ankthit të përgjithshëm: çfarë është dhe si ta trajtojmë atë?

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 09:27
Ilustrim

Ankthi është një ndjesi natyrore tek njerëzit dhe nuk ka asgjë të çuditshme për ta provuar atë në situata të caktuara në jetën tonë.

Çrregullim i ankthit të përgjithshëm, çfarë është dhe si ta trajtojmë?

Shkurt, ajo për të cilën po flasim është një gjendje e vazhdueshme ankthi e shkaktuar nga vetë ankthi, i cili prek intensivisht një person për disa muaj, pa asnjë arsye logjike. Njerëzit me këtë gjendje shfaqin një model të përshpejtuar të të menduarit dhe një tendencë katastrofike dhe pesimiste.

Kjo do të thotë se ata mendojnë se gjërat gjithmonë do të shkojnë keq, madje edhe para se të fillojnë ta bëjnë këtë. Është pikërisht kjo mënyrë negative për të parashikuar gjithmonë situata që krijojnë shqetësim të vazhdueshëm, i cili prek subjektin në fusha të ndryshme të jetës së tij të përditshme (personale, familjare, punë).

Ashtu si me të gjitha problemet mjekësore, diagnoza mund të bëhet vetëm nga një specialist në këtë fushë. Shkaqet e kësaj patologjie mund të jenë biologjike (kimia e trurit) ose mjedisore (faktorët socialë), edhe pse ato zakonisht luajnë një rol të rëndësishëm. Idealja do të ishte kryerja e vlerësimeve neurologjike dhe psikologjike për të përcaktuar qartë burimin e ankthit.

Cilat janë simptomat e këtij çrregullimi?

Simptomat ndryshojnë sipas shkaqeve dhe fazave të zhvillimit emocional në të cilin personi është prekur, për shembull ndërmjet një të rrituri dhe një të riu, situata është plotësisht e ndryshme. Gjatë fazave të hershme të zhvillimit, simptomat mund të bëhen më akute. Të rriturit në përgjithësi arrijnë t’i vetë-rregullojnë. Megjithatë, është e këshillueshme që të kërkoni ndihmë profesionale pavarësisht nga mosha e personit.

Ndër simptomat më të zakonshme gjejmë:

Ankth ose shqetësim i vazhdueshëm për arsye të parëndësishme, ndonjëherë për asnjë arsye të dukshme.

Mendim i tepruar në çdo rrethanë.

Përshtypja e kërcënimit të vazhdueshëm, edhe kur nuk ka prova.

Mungesa e vetëbesimit.

Pamundësia për të braktisur një mendim shqetësues.

Vështirësi zbutëse, në sajë të ndjenjës së vazhdueshme të të qenit në rrezik para ngjarjeve.

Probleme të ruajtjes së përqendrimit për shkak të mendimeve ndërhyrëse.

Si t’i ndihmojmë ata që vuajnë?

Këto janë disa mënyra në të cilat është e mundur të japësh mbështetje për ata që vuajnë prej saj

Dhënia e një ndihme të qëndrueshme

Është e rëndësishme që mbështetja që u japim njerëzve me këtë çrregullim të jetë konstante. Ata janë subjekte të shqetësuara dhe fakti që ndihma jonë është me ndërprerje, do t’i prekte edhe më shumë në aspektin e mendimeve negative.

Zbuloni diçka më shumë rreth çrregullimit

Sa më shumë informacion që kemi për këtë çrregullim, aq më të qartë do ta kemi peizazhin për të ofruar mbështetje për njerëzit që kanë nevojë për të.

Krijimi i një mjedisi argëtues

Individët me çrregullim ankthi të përgjithshëm jetojnë nën një ndjenjë të vazhdueshme ankthi. Një mënyrë për të lehtësuar këtë shqetësim është krijimi i një mjedisi në të cilin shqetësimet zhduken dhe ka një mundësi për të qeshur në gjërat e përditshme.

Inkurajimi i marrëdhënieve shoqërore

Është shumë e zakonshme që njerëzit me çrregullime të ankthit të përgjithshëm të ndihen të pasigurt kur ndërveprojnë me të tjerët, nga frika se gjërat nuk do të shkojnë mirë dhe kjo do t’i bëjë ata të kufizojnë ose të privojnë veten plotësisht nga fillimi i lidhjeve sociale me të tjerët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...