Studimet tregojnë se njerëzit tërheqës dhe të bukur janë më të dobët në lidhje afatgjate, ja pse - Bota Sot
Studimet tregojnë se njerëzit tërheqës dhe të bukur janë më të dobët në lidhje afatgjate, ja pse

Life style

Studimet tregojnë se njerëzit tërheqës dhe të bukur janë më të dobët në lidhje afatgjate, ja pse

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 16:58
ilustrim

Personat e bukur dhe tërheqës duke se kanë më shumë avantazhe në jetën e tyre.

Ata janë më të suksesshëm në punë, lehtë mund të gjinden në mesin e njërëzve dhe të krijojnë shoqëri, madje edhe fitojnë më shumë para.

Ndërsa, shkencëtarët thonë se lidhjet afatgjate dhe serioze, janë pika e tyre e dobët, raporton “Bright Side”.

Më poshtë gjeni disa arsyet nga arsyet për këtë fakt:

Ata kanë shumë alternativa

Ky përfundim është nxejrrur, nga një studim i bërë në Universitetin e Hardvard. Sipas hulumtuesve të jeni tërheqës na jep një mundësi të madhe alternativash ne termin e lidhjeve , për këtë arsye bëhet shumë e vështirë të gjeni dikë për një kohë më të gjatë.

Njerëzit tërheqës janë më shumë të interesuar në alternativat tjera, edhe nëse janë në një lidhje

Kemi dëgjuar të thuhet se kur jemi në një lidhje “syri kureshtar” bie dukshëm. Ky mekanizëm na bënë që njerëzit e tjerë të na duken më pak atraktiv se partneri/ partnerja. Mirëpo, sipas studimit të përmendur më lartë, kanë ardhur në përfundim se, njerëzit atraktivë kanë një interes më të lartë në opsionet alternative.

Të jeni tërheqës lidhet me faktin e martesave të dështuara

Ky studim, po ashtu gjeti një lidhje të fort midis njerëzve tërheqës dhe martesave të dështuara ose të palumtura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...