Shkencëtarët e kanë gjetur zgjidhjen, kjo këngë redukton stresin me 65% - Bota Sot
Shkencëtarët e kanë gjetur zgjidhjen, kjo këngë redukton stresin me 65%

Life style

Shkencëtarët e kanë gjetur zgjidhjen, kjo këngë redukton stresin me 65%

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 15:43
Ilustrim

Kur dita bëhet shumë e ngarkuar, secili prej nesh dëshiron, të paktën, të ketë mundësi të largojë stresin dhe ankthin.

Një prej tyre është muzika qetësuese, por nuk vepron çdo lloj muzike në të njëjtën masë.

Duke synuar të rendisin këngët që ndikojnë nivelet e ankthit, disa neuroshkencëtarë kanë realizuar një studim në të cilin ata sfidojnë pjesëmarrësit, që kanë në trup sensorë, të formojnë disa mozaikë të vështirë.

Shkencëtarët monitorojnë zemrën dhe trurin ndërsa pjesëmarrësit dëgjojnë këngë të ndryshme dhe kanë gjetur që "Weightless" e reduktonte stresin e shkaktuar me 65%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...