4 strategji si të bëni zgjedhje të mira, kur hani jashtë - Bota Sot
4 strategji si të bëni zgjedhje të mira, kur hani jashtë

Life style

4 strategji si të bëni zgjedhje të mira, kur hani jashtë

Më: 7 gusht 2019 Në ora: 18:29
Ilustrim

Të hash jashtë ndonjëherë kthehet në një sfidë të vërtetë për disa arsye të thjeshta.

4 strategji të thjeshta që ju ndihmojnë në këtë drejtim.

Lexoni me vëmendje menunë

Kushtojini rëndësinë e duhur menusë, produkteve, përbërësve dhe çmimeve përkatëse. Në këtë mënyrë do të bëni më pak zgjedhje emocionale.

Zgjidhni proteina

Zgjidhni pjata ku si kryefjalë kanë proteinat, pasi ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Porosit i pari në tavolinë

Kjo vlen sepse kështu nuk do të influencohesh nga zgjedhjet e të tjerëve. Të gjithë e dimë sa e lehtë është të tundohesh.

Ha aq sa duhet

Mos u ço nga tavolina i uritur. Kjo do të bëjë që ta kesh mendjen tek ushqimi dhe tek ajo që do të hash sapo të dalësh nga restoranti.

Mos u ço as i mbingopur. Kjo jo vetëm do të të bëjë të ndihesh jo komod, por edhe do të të shkaktojë neveri për ushqimin që hëngre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...