Sfidat me të cilat përballen sot prindërit e adoleshentëve, por që nuk kanë ekzistuar më parë - Bota Sot
Sfidat me të cilat përballen sot prindërit e adoleshentëve, por që nuk kanë ekzistuar më parë

Life style

Sfidat me të cilat përballen sot prindërit e adoleshentëve, por që nuk kanë ekzistuar më parë

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 13:46
Ilustrim

Prindërimi i një adoleshenti ka qenë prej kohësh një detyrë sfiduese. Por brenda 10 viteve të fundit, janë shfaqur sfida të reja që prindërit ende nuk po kuptojnë se si ti menaxhojnë. Prindërit e adoleshentëve sot, megjithatë, përballen me një seri sfidash që mund të ndjehen veçanërisht të frikshme, duke marrë parasysh faktin se shumë nga këto pengesa thjesht nuk ekzistonin në të kaluarën.

Dekada e fundit ka parë ardhjen e më shumë përparimeve teknologjike sesa njerëzimi ka njohur ndonjëherë. Këto përparime vijnë me një seri pengesash të reja, veçanërisht kur bëhet fjalë për adoleshentët.

Ja disa nga sfidat që përballen sot prindërit:

Varësia nga mediat sociale

Varësia e mediave sociale është një krizë shumë e vërtetë. Përdorimi i mediave sociale është bërë i kudondodhur që nga krijimi i rrjeteve sociale si Instagram, Facebook, Snapchat, etj, si dhe nga përmirësimi i pajisjeve teknologjike që njihen sot si telefonat e mençur.

Meqenëse të gjithë kanë aftësinë të lidhen me këdo, duke përdorur media sociale në çdo kohë apo vend, përdorimi i telefonave është bërë një element kryesor në jetën e adoleshentëve i cili zë pjesën më të madhe të kohës por duke mos harruar që sjell edhe pasoja. Bota virtuale të largon nga ajo e vërteta dhe gjithashtu probabiliteti është më i lartë që adoleshentët të ndikohen nga ato çka shohin.

Prindërit mund të japë një shembull të mirë për adoleshentët duke kufizuar përdorimin e tyre në media sociale. Krijimi dhe ruajtja e kufijve të tillë si ndalimi i ekranit gjatë vakteve ose gjatë kohës së familjes mund të luftojë nevojën e perceptuar për të qëndruar vazhdimisht në prizë.

Përmbajtjet e papërshtatshme

Shërbimet në internet mund të jenë burime të mrekullueshme, por, për fat të keq, ata gjithashtu mund të lejojnë adoleshentët të zbulojnë përmbajtje të papërshtatshme. Imazhe, video të dhunshme dhe pornografike qarkullojnë në mediat sociale pa paralajmëruar.

Prindërit nuk mund të monitorojnë vazhdimisht atë që adoleshentët e tyre shikojnë gjatë gjithë kohës, por ata mund të krijojnë protokolle për të zvogëluar gjasat e zbulimit të tyre, të tilla si lejimi i vetëm që ekranet të përdoren në zona të zakonshme. Vendosja e një komunikimi të hapur është gjithashtu thelbësore në mënyrë që adoleshentët të kthehen te prindërit nëse hasin në një material shqetësues. Të kesh diskutime herët për atë që është e përshtatshme për moshën dhe pse mund të ndihmojë adoleshentët të kuptojnë pasojat e marrjes me materiale shumë herët.

Lajmet e rreme

Së bashku me kudo gjendjen e telefonave të mençur, për fat të keq, njerëzit gjithashtu kanë fituar aftësinë për të marrë dhe shkëmbyer informacione të rreme. Sipas Common Sense Media, 31% e fëmijëve të moshës 10-18 vjeç, të cilët ndanë një histori lajmesh në një periudhë gjashtëmujore, më vonë zbuluan se ishte e rreme. Informacioni i dëmshëm i rremë mund të përhapet me shpejtësi.

Prindërit duhet të diskutojnë se çfarë i bën burimet e informacionit të besueshëm me adoleshencën e tyre. Adoleshentët preferojnë mediat sociale nga burimet tradicionale të mediave, kështu që prindërit që bëjnë zakon të shikojnë dhe të lexojnë burime me reputacion me fëmijët e tyre mund t’i ndihmojnë ata të kultivojnë herët praktikën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...