Si të largoni aromën e keqe nga këpucët tuaja - Bota Sot
Si të largoni aromën e keqe nga këpucët tuaja

Life style

Si të largoni aromën e keqe nga këpucët tuaja

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 21:46
Ilustrim

Nëse këpucët tuaja mbajnë erë të keqe, mund të jenë të bezdisshme, si dhe të turpshme për ju, veçanërisht kur jeni të rrethuar nga shumë njerëz.

Si të shpëtoni nga aroma e keqe e këpucëve tuaja?

Përdorni sode buke-Merrni një filtër kafeje, disa lugë sode buke dhe disa pika vajra esencialë. Derdhni sodën e pjekjes dhe vajrat thelbësorë në filtër dhe futni në këpucat tuaja. Lërini aty gjatë tërë natës, deri të nesërmen kur këpucat tuaja nuk do mbajnë fare aromë të keqe.

Lërini të thahen në diell-Pastroni këpucët duke përdorur një llak ose ujë. Pastaj lini jashtë  në rrezet e diellit për disa orë. Drita e diellit vret rritjen e baktereve dhe i mban këpucët të thata dhe të bukura. Ndihmon gjithashtu në largimin e aromës nga këpucët.

Lani këmbët-Nëse problemi nuk është tek këpucët por në këmbët tuaja, atëherë është ide e mirë të filloni ta korrigjoni atë. Sigurohuni që të praktikoni higjenën e mirë të këmbëve duke larë këmbët çdo ditë me ujë të vakët.

Merrni një sprej deodorant të këpucëve-Ju mund të përdorni një deodorant këpucësh për të freskuar këmbët dhe këpucët pa asnjë telashe. Thjesht merrni me vete kudo që të shkoni. Ky sprej do të heqë qafe kërpudhat e këmbëve dhe do të parandalojë erën e keqe.

Përdorni kripë-Këpucët dhe atletet mund të nuhasin vërtet keq gjatë sezonit të verës nëse nuk vishni çorape. Kripa mund të thithë lagështinë nga këpucët dhe të heqë qafe erën, kështu që spërkatni pak kripë në këpucën tuaj. Provojeni këtë ilaç çdo herë e më pas për t’i mbajtur këpucët të jenë gjithmonë të freskëta.

Ngrini këpucët-Ndërsa mund të mos jeni të interesuar për idenë e mbajtjes së këpucëve në frigorifer, por funksionon. Vendosni këpucët tuaja në një qese dhe futni në frigorifer. Lërini ato në frigorifer gjatë natës. Në mëngjes merrni nga aty dhe do të vini re se këpucët tuaja të nuhasin të freskëta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...