Bëni shpesh maska fytyre apo përdorni kremra? Kujdes kur e lini për shumë kohë, ndodh ajo që se keni menduar - Bota Sot
Bëni shpesh maska fytyre apo përdorni kremra? Kujdes kur e lini për shumë kohë, ndodh ajo që se keni menduar

Life style

Bëni shpesh maska fytyre apo përdorni kremra? Kujdes kur e lini për shumë kohë, ndodh ajo që se keni menduar

Më: 9 dhjetor 2019 Në ora: 21:00
Ilustrim

Shpesh ne përdorim kremra të ndryshëm, apo maska fytyre për të mos pasur një fytyrë të vajosur apo edhe të thatë. Por pasi t’i aplikoni ato, kini kujdes që mos t’i në fytyrë për shumë kohë. Arsyen se përse nuk duhet ta bëni, një dermatolog e shpjegon pse.

“Koha e saktë e mbajtjes së kremit apo maskës” ndryshon nga njëra në tjetrën.

Maskat e fytyrës

Le të themi si fillim cilësinë pozitive të një maske fytyre. Pse do të duhet të aplikoni një maskë për fytyrën nëse tashmë përdorni krem ​​dite ose nate çdo ditë?

Në fakt, është shumë e thjeshtë: është formuluar një maskë për të qëndruar më gjatë në lëkurë, që zëvendëson produktet e tjera të bukurisë.

Si rezultat, përbërësit avullojnë më ngadalë dhe substancat mund të depërtojnë më mirë në lëkurë. Për më tepër, shumë maska ​​përmbajnë vitamina që mund t’i japin lëkurës tuaj një forcim shtesë. Këto janë arsyet pse një herë në javë  duhet t’i bëni fytyrës suaj një maskë ushqyese.

Poret

Ne nuk i duam poret e bllokuara. Sa më shumë poret tona të bllokohen, aq më shumë puçrra do të shfaqen në fytyrë.

A përdorni një maskë hidratuese?

Kini kujdes që mos ta lini në fytyrë për shumë gjatë. Përbërësit hidratues në maskë mund të bllokojnë poret tuaja. Mos e lini maskën përtej kohës që iu është shënuar në ambalazh.

Nëse e bëni këtë, përpiquni të mos devijoni nga koha e rekomanduar për më shumë se disa minuta.

Dehidratim

A vuani nga lëkura e vajosur?

Ekziston një shans i mirë që të përdorni një maskë balte për të thithur vajin nga fytyra juaj. Kjo maskë shkakton dehidratim nëse përdoret më gjatë se sa rekomandohet. Kështu lëkuraja juaj do të duket e thatë dhe e skuqur, e kundërta e asaj që shpresonit të shikonit.

Mos i aplikoni shumë shpesh

Aplikimi i maskave të fytyrave shumë shpesh nuk është gjithashtu një ide e mirë. Maskat janë mjete juridike dhe nuk janë të destinuara për përdorim të përditshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat