Arsyet e dështimit të bizneseve të reja - Bota Sot
Arsyet e dështimit të bizneseve të reja

Life style

Arsyet e dështimit të bizneseve të reja

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 20:54
Ilustrim

Fatkeqësisht, shumica e bizneseve nuk jetojnë më shumë se 10 vjet. Nga statistika të përgjithshme, gjysma e bizneseve mbyllen brenda 5 viteve të para, ndërsa rreth 70% brenda 10 viteve.

Shumë sipërmarrës edhe pse dështojnë në biznesin e parë dhe janë pjesë e këtyre statistikave të dështimit, vazhdojnë të tentojnë dhe mund të arrijnë suksesin me tentativat e radhës.

Në grafikun më poshtë tregohen arsyet më kryesore sipas një studimi të CB insights. Sipas industrive dhe vendit, këto arsye marrin edhe rëndësi të ndryshme sa i përket dështimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat