Studimi i ri: Meshkuj nëse keni një grua kontrolluese dhe acaruse do jetoni më gjatë

Life style

Studimi i ri: Meshkuj nëse keni një grua kontrolluese dhe acaruse do jetoni më gjatë

Më: 6 shkurt 2020 Në ora: 06:47
Foto ilustrim

Një studim sugjeron që burrat që kanë gratë kontrolluese jetojnë më gjatë dhe janë më të shëndetshëm

Të gjithë kemi dëgjuar shprehjen “grua e lumtur, jetë e lumtur” por një studim i ri ka gjetur se “gruaja kontrolluese, jeta më e shëndetshme” është e vërtetë. Studimet e mëparshme kanë treguar se bashkëshortët mund të ndikojnë në shëndetin dhe jetëgjatësinë e njëri-tjetrit. Sidoqoftë, ky studim ju sugjeron të vlerësoni gratë që janë në krye.

Grindja e grave mund të jetë e mirë për burrat e tyre.

Rezulton se kur burrat janë martuar në mënyrë jo të lumtur, ata kanë një rrezik më të ulët të zhvillimit të diabetit, sipas një studimi të udhëhequr nga një sociolog i Universitetit Shtetëror të Miçiganit. Edhe nëse e zhvillojnë atë, ata kanë një shans më të lartë për trajtim të suksesshëm, falë grave të tyre.

Hui Liu, studiuesi kryesor, tha se kjo mund të jetë për shkak të faktit se disa gra monitorojnë vazhdimisht shëndetin e burrave të tyre, veçanërisht nëse burrat janë me shëndet të dobët ose kanë sëmundje si diabeti që kërkojnë monitorim të shpeshtë. Sidoqoftë, burrat mund të ndjehen të pakënaqur me gratë duke u thënë atyre se çfarë të bëjnë, gjë që mund ta shohin si “të bezdisshme”.

Meqenëse diabeti është shkaku i shtatë i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, ky konstatim është i rëndësishëm.

Por gratë janë më të shëndetshme në martesa të lumtura.

I njëjti studim sugjeroi që është e kundërta për gratë. Një martesë e mirë do të thoshtë një rrezik më i ulët për të qenë diabetik. Gratë mund të jenë më të ndjeshme se burrat ndaj cilësisë së një marrëdhënie dhe kështu ka më shumë të ngjarë të përjetojnë një ngritje shëndetësore nga një marrëdhënie me cilësi të mirë, thanë studiuesit.

Shumë shumë kujdes bëjnë më shumë dëm sesa të mira.

Kjo u tha, u vërejt se kontrolli i tepërt mund të krijojë stres të jashtëzakonshëm për bashkëshortët. Shumë studime kanë treguar që martesat e pakënaqura mund të jenë të këqija për trupin, zemrën dhe mendjen. Dhe një studim i veçantë ndoqi rreth 10,000 danez, për 11 vjet, dhe arriti në përfundimin se ata me partnerë shumë kërkues kishin një rrezik prej 50% -100% më të lartë të vdekshmërisë së hershme sesa ata që jetuan jetë më të qetë.

A jeni dakord se kontrolli i grave mund t’i ndihmojë burrat e tyre të jetojnë më të shëndetshëm, me jetë më të gjatë? Ndani këtë me dikë që njihni që i mban gjithmonë burrat e tyre nën kontroll për t’u treguar atyre këtë vlerësim!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat