Arsyet pse duhet t’i mbani afër armiqtë - Bota Sot
Arsyet pse duhet t’i mbani afër armiqtë

Life style

Arsyet pse duhet t’i mbani afër armiqtë

Më: 22 maj 2020 Në ora: 12:47
Ilustrim

Kontrolli i zemërimit është një mësim praktik

Për të qenë i sinqertë, armiqtë tuaj janë njerëzit më të mirë për t’ju ndihmuar të kuptoni ndjenjën tuaj të kontrollit të zemërimit. Nuk mund të zemërohesh vërtetë me dikë që e do, dhe vetëm atëherë, kur me të vërtetë zemërohesh, mëson të merresh me veten tënde. Kontrolli i zemërimit është më efektiv kur vjen puna te praktika dhe jo teoria. Armiqtë e tu janë si terapistët që ju nevojiten, por ju vërtetë nuk i doni. Sado që mund të dëshironi t’i urreni, ata ju ofrojnë mundësinë për të kontrolluar dëshirën për zemërim, që vetëm ju e keni.

Është një mundësi për konkurrencë të shëndetshme

Ju nuk e dini, por armiqtë tuaj janë rivalë të mirë, pasi ndihmojnë për të shfrytëzuar konkurrentin që është brenda jush. Ju keni motivimin e duhur për të konkurruar dhe kjo mund të ndihmojë shumë në fitoren tuaj. Sidoqoftë, është gjithashtu e domosdoshme të mbani mend se nuk duhet të bëheni një version më i keq i vetes ndërkohë që jeni në garë.

Komentet e tyre negative mund t’ju ndihmojnë të bëni një zbulim

Është e vërtetë që armiqtë tuaj kurrë nuk do të kenë shumë gjëra të mira për të thënë për ju. Sidoqoftë, edhe pse flasin me urrejtjeje, mund të ketë ndonjë të vërtetë në atë që po thonë. Sa herë që dëgjoni diçka të keqe ose të pakëndshme nga një armik, bëni një hap prapa dhe vlerësoni veten. Ka një mundësi që ajo që ai është duke thënë të jetë e vërtetë.

Armiqtë mund të jenë edhe aleatë të fuqishëm

Të duash armiqtë e tu gjithashtu mund të nënkuptojë të bësh një përpjekje për të bashkëvepruar dhe për të bërë paqe me ta. Në fund, nëse mund të krijosh një bazë të përbashkët dhe t’i zgjidhësh gjërat, do të kesh një shok tjetër. Në fund të fundit, kush nuk ka nevojë për miq? Kjo gjithashtu mund t’ju ndihmojë të punoni me njerëz në afatgjatë. Ju mund të përmirësoni aftësitë tuaja ndërpersonale dhe kjo mund të jetë një avantazh i madh për jetën tuaj.

Ata na japin mundësinë për të perceptuar pozitivitetin

Në një pafundësi negativiteti, një grimcë pozitiviteti do e keni gjithmonë në rrugën tuaj. Ndonjëherë, duke e ditur se keni armiq, do t’ju ndihmojnë gjithashtu të fokusoheni në shumë aspekte pozitive dhe gjëra të mira që janë në jetën tuaj. Ne shpesh harrojmë se ç’është me të vërtetë e rëndësishme në jetë dhe kjo ndodh sepse jemi shumë të shqetësuar për armiqtë që kemi.

Mund të jetë një keqkuptim

Ndonjëherë arsyeja që ju keni një armik mund të jetë për shkak të diçkaje që nuk ka bërë vërtet ndonjë dëm. Për ta bërë këtë,  afrojuni atyre dhe përpiquni të kuptoni arsyen për këtë “luftë”. Kjo, nga ana tjetër, mund të të ndihmojë të shërosh marrëdhëniet. Mospajtimet ndodhin dhe ju duhet të jeni në gjendje t’i shmangni ato.

Mësoni edhe të vlerësoni dashurinë

Një kujtesë e vazhdueshme për faktin që ju keni armiq do t’ju ndihmojnë gjithashtu që të mos merrni për të mirëqenë ata që ju duan. Dashuria dhe urrejtja janë dy emocione të kundërta dhe është e mundur që njëra përkohësisht të kompensojë tjetrën. Sidoqoftë, ndërsa keni armiq, ka gjithmonë njerëz që ju duan. Këta njerëz duhet të vlerësohen për atë që ata bëjnë për ju. Asnjëherë mos lejoni që urrejtja të marrë epërsinë.

Keni vërtetë nevojë të urreni?

E vërteta është se armiqtë sjellin vetëm emocione toksike dhe gjenerojnë reagime negative tek ju. Nëse vërtet dëshironi të jetoni një jetë të lumtur, nuk mund të përballoni me të vërtetë të mbani të gjithë barrën. Urrejtja është e keqe dhe duhet të provoni gjithçka për ta hequr qafe. Askush nuk mund të shkojë shumë larg në jetë me bagazhe të tilla emocionale. Dhe urrejtja është forma më e rëndë e bagazheve emocionale që ekziston.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat