Të gjithë mënyrat për të mbajtur pastër maskat; Nëse nuk kujdeseni kështu mund të infektoheni - Bota Sot
Të gjithë mënyrat për të mbajtur pastër maskat; Nëse nuk kujdeseni kështu mund të infektoheni

Life style

Të gjithë mënyrat për të mbajtur pastër maskat; Nëse nuk kujdeseni kështu mund të infektoheni

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 08:45
Foto ilustrim

Maskat po bëhen gjithnjë e më të zakonshme në publik. Por, nëse vini rregullisht një maskë për fytyrën, është jetësore të siguroheni që është e pastër çdo herë që e përdorni, përndryshe rrezikoni infektoni. Drejtori Ekzekutiv i Shërbimit të Lavanderisë, Deyan Dimitrov, shpjegon se si ta lani në mënyrë efektive maskën tuaj të përsëritshme të fytyrës:

Lani maskën tuaj sa herë që e përdorni

Nëse blini ose bëni një maskë për fytyrën tuaj, duhet ta pastroni rregullisht. Edhe pse qëllimi i maskës së fytyrës është të mbroni të tjerët nga vetja, maskë e fytyrës tuaj ka nevojë për larje. Nëse nuk e lani atë, rrezikoni mikrobet dhe bakteret që ndodhen në maskën e fytyrës, gjë që mund të bëjë që të sëmureni ose të shkaktoni njolla në zonat ku maskë juaj mbështetet në fytyrë.

Mënyra më e mirë për ta larë atë

Mënyra më e mirë për të larë maskën tuaj të fytyrës është ta vendosni atë në lavatriçe dhe të shtoni disa pika dezinfektues. Ju duhet ta bëni këtë sa herë që e përdorni, vetëm për të qenë të sigurt.

Mund ta lani me dorë

Nëse nuk keni kohë për të larë në lavatriçe, atëherë mund ta lani maskën me dorë. Mbushni një enë të pastër me ujë të nxehtë dhe hidhini disa pika pastrues dhe filloni të fërkoni maskën. Hidhni ujin sa më shumë që të jetë e mundur dhe sigurohuni që të pastroni mirë maskën për pesë minuta. Më pas shpëlajeni maskën me ujë të ftohtë dhe lëreni të thahet plotësisht.

Duhet të mbani më shumë se dy maska

Të kesh dy maska për fytyrën do të thotë që gjithmonë do të kesh një rezervë kur tjetra të lahet, kështu që ia vlen të investosh në një pako.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat