Ç’duhet të dini para se të martoheni. Dashuria nuk është gjithmonë me fishekzjarre

Life style

Ç’duhet të dini para se të martoheni. Dashuria nuk është gjithmonë me fishekzjarre

Më: 27 nëntor 2021 Në ora: 17:54
Foto ilustrim

1.

“Martesa është të jesh i fortë për njëri-tjetrin. Të dy do të keni ditë kur do të ndjeni që lidhje juaj s’po ecën, madje do të ketë muaj ku njëri prej është gjithmonë i mërzitur apo i lënduar. Detyra juaj është të doni të mbështesni njëri-tjetrin pavarësisht rrethanave.”

2.

“Mësoni të debatoni siç duhet. Eshtë e pashmangshme të ndodhë, por mësoni të flisni me tonin e duhur dhe opinionet tuaja të jenë konstruktive. Mësoni të dëgjoni të tjerët, të bëni kompromise dhe të mos mbani inat. Eshtë e lodhshme!”

3.

“Vazhdoni takohuni! Vetëm se jeni martuar s’do të thotë që s’mund të përpiqeni më për njëri-tjetrin. Bëjeni traditë dhe dilni në një ditë të caktuar.”

4.

“Je në prag të fitosh një anë tjetër të familjes tënde-me gjithë dramat dhe ngjarjet e tyre dhe kjo është pjesa më shokuese.”

5.

“Martesa nuk është gjithmonë 50/50. Ndonjëherë është 70/30, 80/20 dhe herë të tjera 100/0. Që do të thotë se ti gjithmonë duhet të punosh fort për tjetrin për një arsye ose tjetrën.”

6.

“Kur vijnë fëmijët, sigurohuni të jeni në një linjë mendimi të dy. Fëmijët janë manipulatorët më të mëdhenj në botë dhe mund t’ju shkatërrojnë nëse s’bashkëpunoni me njëri-tjetrin.

7.

“Kuptoni që s’është detyra e burrit/gruas t’ju bëjë të lumtur. Kjo s’është detyra e askujt. Nëse ti je në depresion, nuk e ndihmon veten dhe mendon se martesa mund të të shpëtojë, mendon gabim. Askush s’është përgjegjës për ty veç teje.”

8.

“Gjëja më e mirë rreth martesës është se ke gjithmonë dikë në shtëpi kur kthehesh. Pjesa më e tmerrshme e martesës është se ke gjithmonë dikë kur kthehesh në shtëpi.”

9.

“Nëse je më shumë i interesuar tek dasma, sesa tek ideja e martesës, mendoje dhe njëherë sepse nuk je gati.”

10.

“Sigurohu që ndani të njëjtat vlera dhe prioritete pasi kjo do të ndikojë në jetën tuaj të përditshme. Nëse s’përshtaten tani, s’do të përshtateni as kur të jetoni bashkë.”

11.

“Pas sherreve dhe debatave do kuptosh që ndonjëherë, idioti je ti.”

12.

“Dashuria evoluon. Nuk është gjithmonë me fishekzjarre.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat