Shenjat që tregojnë se nuk është dashuri

Life style

Shenjat që tregojnë se nuk është dashuri

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 15:09
Foto ilustrim

Kur një marrëdhënie vjen në rrugën tonë, si ta kuptojmë se është dashuri? Lundrimi në dashuri dhe takime është i vështirë. Për fat të mirë, zemra dhe shpirti juaj përpiqen t’ju tregojnë gjithmonë atë që ju nevojitet. Ato i komunikojnë këto mesazhe përmes instinkteve dhe ndjenjave tuaja të brendshme, të cilat ndonjëherë mund të injorohen shumë lehtë, si rastësisht ashtu edhe me zgjedhje.

Është koha të zgjoheni dhe të dëgjoni atë që shpirti juaj është përpjekur t’ju thotë. A është e vërtetë ajo që ndjeni, apo është diçka tjetër?

Jeni të apasionuar pas potencialit.

Dashuria mund t’i bëjë njerëzit të verbër. Sidomos kur detyron gjërat të funksionojnë bëhet një përpjekje e pavetëdijshme, pavarësisht se marrëdhënia nuk ndihet kurrë e duhur për të filluar. Imagjinata është një gjë e fuqishme dhe kur e lëmë në atë që mund të jetë, zemra jonë bie në dashuri me potencialin. Zgjidhni të jeni të sinqertë me veten tuaj. Shikoni marrëdhënien për atë se çfarë është saktësisht.

Koha që kaloni me ta ju lodh.

A e bën partnerin të ndihet më keq se më parë? Rrethimi me njerëz që nuk janë të destinuar për ne, i shteron burimet tona emocionale dhe mendore. Koha e kaluar me partnerin tuaj të përsosur duhet të mbush shpirtin tuaj. Qëndrimi me personin e duhur nuk ndihet si punë, por ju mbush me frymë.

Truri juaj vazhdon të shmang sinjalet shqetësuese.

Sinjalet shqetësuese janë shenja paralajmëruese të krijuara për të na mbrojtur nga një zemër e thyer. Ne mund ta kemi të vështirë që ti dallojmë ato, edhe kur janë shumë të qarta.

Miqtë e ngushtë dhe familja nuk janë dakord.

Ndonëse nuk duhet të kujdeseni gjithmonë për opinionet e shikuesve, pyetja e atyre që ju duan më shumë për një perspektivë të re mund t’ju ndihmojë të qartësoheni. Vlen të përmendet se nëse të gjithë ata që janë në  jetën tuaj nuk pajtohen me marrëdhënien tuaj, atëherë duhet të shqetësoheni, pasi sytë e tyre mund të shohin gjëra që ju nuk mund t’i shihni.

Ju pëlqejnë, por nuk i doni.

Kur je me personin e gabuar, ju nuk ndiheni mirë. Nuk ka asnjë mënyrë për ta shpjeguar këtë ndjenjë, por ju thjesht e dini. Dhe për më tepër, në marrëdhënie nuk duhet të ketë asgjë objektivisht të gabuar, në mënyrë që gjërat të duken të shkëputura. Ju mund të keni ndjenja dashurie për dikë pa qenë i dashuruar me të, por kjo nuk është e njëjta gjë. Të mësoni t’i dalloni këto gjëra do të ndihmojë në mbrojtjen e zemrës suaj dhe asaj të partnerit të mundshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat