Nuk e ka fajin as lavatriçja as detergjenti për prishjen e rrobave, ky është gabimi që bëni

Life style

Nuk e ka fajin as lavatriçja as detergjenti për prishjen e rrobave, ky është gabimi që bëni

Më: 25 dhjetor 2021 Në ora: 17:40
Foto ilustrim

Mund të duket sikur nuk ka asgjë më të lehtë sesa larja e rrobave në lavatriçe. Sidoqoftë, edhe kjo punë në dukje e parëndësishme ka shumë më shumë hollësi sesa mund t’i imagjinonit.

Më poshtë ne ju sjellim një listë të gabimeve më të zakonshme të larjes që zvogëlojnë jetëgjatësinë e rrobave tuaja.

Temperatura tepër e lartë e ujit

Rrobat do të mbajnë formën dhe ngjyrën e tyre më mirë dhe do të lodhen më ngadalë nëse i lani në temperatura më të ulëta. Për më tepër, uji i ngrohtë ose i freskët mund të përballojë papastërtitë ashtu si dhe ujin e nxehtë nëse keni një makinë të mirë larëse.

Vetëm gjëra të tilla si liri ose peshqirët mund të lahen në 90° C për dezinfektim. E gjithë pjesa tjetër mund të bëhet edhe në temperatura më të ulëta.

Ngarkimi i lavatriçes me rroba të njollosura shumë

Artikujt e parafabrikuar të ndotur shumë duhet të presohen, dhe rrobat e njollosura duhet të lahen me kujdes ose të trajtohen me një mbartës njollash para se t’i vendosni në lavatriçe. Përndryshe, papastërtia mund të mos largohet siç duhet.

Në vend të tyre mund të përdorni mjete alternative. Lëngu i limonit është një agjent i mirë pastrues për njollat e djersës; një përzierje e uthullës dhe pastruesit të lëngshëm mund të largojë njollat e barit; njollat e verës do të zhduken pasi të aplikoni një përzierje uji dhe sode buke në një raport 3: 1.

Shumë detergjent ose zbutës

Një tepricë e pastruesve mund të bllokojë enën e pastrimit dhe të shkaktojë një erë të pakëndshme, dhe zbutësi i tepërt e bën më të vështirë për rrobat për t’i shpëlarë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat