Gatuani mëngjesin perfekt për të vegjlit tuaj me këto pak këshilla

Life style

Gatuani mëngjesin perfekt për të vegjlit tuaj me këto pak këshilla

Më: 20 janar 2022 Në ora: 21:03
Foto ilustrim

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, sidomos për më të vegjëlit. Dietologët vënë theksin tek konsumimi i tij për shkak se të gjitha studimet flasin për rëndësinë thelbësore që ka në shëndetin dhe rritjen e më të vegjëlve.

Sipas dietologëve, qumështi është një nga përbërësit e rëndësishëm të mëngjesit për fëmijët, por mos e detyroni djalin ose vajzën tuaj ta konsumojë, nëse nuk i pëlqen. Gjithashtu duhet mbajtur mend fakti që qumështi nuk duhet të jetë i përpunuar.

Shtojini mëngjesit edhe frutat e thata. Ato janë burim i pasur proteinash dhe karbohidratesh.

Frutat e freskëta janë gjithashtu shumë të rëndësishme për vaktin e mëngjesit. Mbani mend që nuk duhet t’i detyroni fëmijët të hanë asgjë që nuk duan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat