A ndihmon uji në cilësinë e gjumit tonë?

Life style

A ndihmon uji në cilësinë e gjumit tonë?

Më: 6 maj 2022 Në ora: 18:02
Foto ilustrim

Gjithmonë kemi besuar se pirja e një gote me ujë mund të rrisë vigjilencën, Në të vërtetë, definitivisht nuk është aq energjike sa kafeina, por ka diçka freskuese në një gotë të madhe me ujë. Një gotë ujë para gjumit mund të shkaktojë përgjumje duke mbështetur rënien natyrale të trupit në temperaturën e trupit. Pra, për çfarë është më i mirë uji – për zgjimin apo përgjumjen?

A i ndihmon uji nivelet e energjisë?

Një studim i vitit 2019 zbuloi se dehidratimi si rezultat i mungesës së ujit kishte efekte negative në energjinë, kujtesën afatshkurtër dhe vëmendjen. Pasi pjesëmarrësit u rihidratuan, ata u ndjenë më pak të lodhur dhe panë përmirësime në kujtesën e tyre afatshkurtër, vëmendjen dhe kohën e reagimit.

A ju ndihmon të flini?

Duke mos pirë mjaftueshëm, duket se ka një ndikim të madh në dremitjen tonë. Sa herë që trupit tonë i mungon diçka thelbësore, kjo mund të na bëjë të flemë më pak mirë. Ky mendohet të jetë një mekanizëm mbijetese – trupat tanë na mbajnë zgjuar në mënyrë që të shkojmë dhe të marrim ujë.

A duhet të pimë si përfundim para gjumit?

Duket se marrja e menjëhershme e ujit mund të përmirësojë vigjilencën e trurit tuaj, por pa hidratim adekuat ditor nuk do të flini. “Në përgjithësi, është më mirë të synoni për një gjendje hidratimi gjatë zgjimit dhe të modifikoni marrjen e lëngjeve para gjumit në varësi të faktit nëse keni probleme me nokturinë”, thotë Dr Potter. Medlin shton se “për shkak se uji është kaq thelbësor, edhe të qenit pak i dehidratuar mund të çojë në shqetësime të gjumit, probleme me ndjenjën e përgjumjes dhe të gjitha funksionet e tjera trupore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat