Njerëzit kuriozë janë njerëz që ecin përpara në jetë

Life style

Njerëzit kuriozë janë njerëz që ecin përpara në jetë

Më: 24 maj 2022 Në ora: 14:11
Foto ilustrim

Njerëzit kuriozë janë njerëz të fuqishëm. Perifrazimi i Albert Ajnshtajnit: ju duhet pasion dhe kuriozitet, jo talent, për t’u dalluar. Njerëzit e fuqishëm janë të pajisur me vëmendje dhe forcë të brendshme. Ajo që i dallon këta njerëz nga të tjerët është se ata janë gjithmonë të interesuar në detajet e vogla dhe të fokusuar në sfidat e mëdha.

Njerëzit kuriozë janë të ndryshëm

Çfarë kanë kaq të veçantë njerëzit kuriozë? Epo, për të filluar, karakteristika e tyre më përcaktuese është aftësia e tyre për të bërë pyetje që askush nuk i bën. Për shembull, Isak Njutoni ishte një fizikan, astronom, filozof, matematikan, shpikës dhe madje edhe një alkimist. Pasioni i tij për dijen dhe kuriozitetin nuk kishte kufij. Kështu, ai doli me ligjet e lëvizjes dhe konceptin e gravitetit pas momentit të tij të famshëm eureka – kur një mollë ra nga një pemë dhe e goditi atë.

Njerëzit kuriozë lulëzojnë me njohuri dhe zbulime

Kurioziteti është një lloj motivimi i bazuar në shpërblime, siç kuptohet brenda psikologjisë së të mësuarit. Është ndjesia e zbulimit të diçkaje të papritur, e gjetjes së përgjigjes për një pyetje dhe përvoja e zgjidhjes së një gjëegjëze. Kështu, është sfida ose një dyshim i gjatë ajo që e lëviz një person kurioz.

Pa kuriozitet, njerëzit humbasin impulsin e tyre jetësor

Donald W. Winnicott kishte diçka për të thënë për këtë temë në vitet ’50 dhe ’60. Ky njeri ishte një pediatër i njohur, i cili më vonë u bë një psikanalist i shquar. Sipas tij, kur një qenie njerëzore humbet kureshtjen, atëherë i shuhen edhe impulset jetësore si kreativiteti, spontaniteti dhe lumturia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat