4 rregulla për një veshje sa më etike gjatë intervistave të punës

Life style

4 rregulla për një veshje sa më etike gjatë intervistave të punës

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 09:59
Foto ilustrim

Ajo që thoni në një intervistë pune duhet të jetë më e paharrueshme se ajo që keni veshur, por nuk është gjithmonë kështu. Kodi i veshjes luan një rol kyç në përshtypjet tuaja të para…

Rregulli #1: Kur dyshoni për kodet e veshjes, shikoni fotot e mediave sociale ose pyesni drejtpërdrejt rekrutuesit

Hulumtimi se si duken anëtarët e stafit në foto gjatë orarit të kompanisë mund t’ju japë një kuptim se si duhet të visheni për intervistën.

Rregulli #2: Mos vishni pizhame ose xhup në një intervistë me video, edhe nëse mendoni se intervistuesi mund të shohë vetëm gjysmën tuaj të sipërme

Edhe nëse intervista po ndodh në ekranin e kompjuterit, përpiquni të visheni sikur intervista po ndodh fizikisht para jush. Përputhni gjysmën e sipërme të gardërobës tuaj me gjysmën e poshtme –  ju kurrë nuk e dini se çfarë mund të shohë një menaxher punësimi.

Rregulli #3: Rrobat tuaja mund të sinjalizojnë se sa seriozisht po e merrni intervistën

Nëse visheni shumë rastësisht, do të supozoni se nuk jeni shumë të emocionuar për mundësinë, edhe nëse vërtet ju intereson.

Rregulli #4: Nëse kodi i veshjes ju shqetëson vërtet, kjo është një shenjë se kjo punë mund të mos jetë e duhura për ju.

Është e rëndësishme të mbani mend se një intervistë pune është një rrugë e dyanshme: një menaxher punësimi duhet të shohë nëse jeni i përshtatshëm për ekipin e tyre, por ju mund të shihni nëse ata janë të duhurat për ju gjithashtu. Nëse uniforma ideale e ekipit tuaj të ardhshëm ndihet shtypëse dhe shtrënguese, kjo është diçka që duhet marrë parasysh përpara se të pranoni një ofertë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat