Si të njihni njerëzit oportunistë dhe t’i mbani larg…

Life style

Si të njihni njerëzit oportunistë dhe t’i mbani larg…

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 13:23
Foto ilustrim

Sa herë kemi ardhur të mendojmë se disa nga njerëzit me të cilët jemi rrethuar janë përpjekur të përfitojnë nga një situatë e caktuar? Nëse shqisa jonë e gjashtë na ka shtyrë ta mendojmë këtë në mënyrë sporadike, atëherë nuk kemi nevojë domosdoshmërisht të alarmohemi. Nëse, nga ana tjetër, sjellja e një ose më shumë njerëzve që orbitojnë rreth nesh rezulton të jetë një oportunist i vërtetë, atëherë është koha të çlirohemi nga këto kompani të këqija.

Qëllimi justifikon mjetet

Shprehja “Qëllimi justifikon mjetet” që i atribuohet Makiavelit është veçanërisht përshkruese për njerëzit oportunistë. Në fakt, oportunistët do të bënin gjithçka për të arritur qëllimin e tyre, madje do të komprometonin një miqësi ose do të mos merrnin parasysh ndjeshmërinë e të tjerëve dhe pikëpamje të ndryshme nga ato të tyre.

Ata të kërkojnë vetëm në raste të caktuara

Ngrini dorën nëse ju mes jush nuk keni pasur të bëni me një mik që hynte me ndërprerje në jetën tonë. Ajo u ka ndodhur të gjithëve, të paktën një herë. Miqtë me ndërprerje shfaqen dhe zhduken si të duan dhe në mënyrë krejtësisht oportuniste. Ata janë aty kur kanë nevojë, nuk janë aty kur duam praninë e tyre. Ka nëse mbrëmja në atë vend të veçantë ju intereson veçanërisht, nuk ka nëse një mbrëmje tjetër në të njëjtin vend na intereson këtë herë.

Ata ju bënë të ndiheni të frustruar dhe të shfrytëzuar

Ky sinjal është i lidhur ngushtë me atë të mëparshëm. Një person që nuk është shumë i pranishëm, që na përdor vetëm për qëllimet e tij, i cili hyn dhe largohet nga jeta jonë si të dojë, mund të çojë në zhgënjim të madh. Nuk i kuptojmë arsyet, nuk kuptojmë pse të mirat që duam dhe vëmendjen që i rezervojmë, ia kthejmë vetëm me oportunizëm. Fakti që këta njerëz shfaqen vetëm kur duhet të ngushëllohen për një dashuri të thyer ose kur duhet të kërkojnë një nder, mund të na bëjë të ndihemi të përdorur, të shfrytëzuar.

Oportunisti beson se është superior per të gjithë

Ndër shenjat më të dukshme që ju lejojnë të njihni njerëzit oportunistë dhe t’i mbani larg, sigurisht që është fakti që ata janë të bindur se janë superiorë ndaj të gjithëve. E njeh shokun e klasës snob? Shoqja e gjithanshme që rrit aftësitë e saj intelektuale duke pakësuar ato të dikujt tjetër? Këtu janë të gjithë flamuj të kuq që tregojnë qartë se kemi të bëjmë me njerëz oportunistë. Egoizmi i tyre dhe plotësia e vetvetes i bën ata të besojnë me vendosmëri se interesat dhe dëshirat e tyre janë shumë më të larta se të kujtdo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat