Cilat janë arsyet e vërteta të mashtrimit në një marrëdhënie? Psikologjia e tradhtisë

Life style

Cilat janë arsyet e vërteta të mashtrimit në një marrëdhënie? Psikologjia e tradhtisë

Më: 30 shtator 2022 Në ora: 23:14
Foto ilustrim

A mund të dua dhe të tradhtoj? Pak argumente ndajnë opinionet dhe thyejnë nuancat po aq sa tradhtia. Por çfarë mendon psikologjia e tradhtisë?

Tradhtia: pse e bëjmë?

Mashtrimi nuk është kurrë diçka që nuk ka pasoja dhe ata që e bëjnë këtë e dinë shumë mirë, nëse e bëjnë lehtë apo jo. Nuk është rastësi që tradhtia është një përvojë që shumë çifte nuk e mbijetojnë. Është një nga shkaqet e para të divorcit (40% e çifteve që ndahen ose divorcohen e bëjnë këtë për këtë, sipas Shoqatës Italiane të Juristëve të Martesave), por edhe kur vendosni të qëndroni bashkë, tradhtia mbetet një pikë uji: asgjë nuk mundet. të jetë si më parë. Jo domosdoshmërisht në një mënyrë tragjike: ka çifte që kalojnë stuhinë dhe dalin më të fortë dhe më të bashkuar se më parë (po, ndonjëherë tradhtia e shpëton marrëdhënien). Por ajo që është e sigurt është se kur njeriu tradhtohet, pas një faze fillestare dhe fiziologjike zemërimi, nuk mund të mos pyes veten pse ndodhi, të kërkosh arsyet që e çuan partnerin të na tradhtonte dhe të tradhtonte besimin tonë, të pyeste nëse tradhtia mund të parandalohej.

Pse tradhëtohet: arsyet me te shpeshta

Pse një burrë tradhton? Pse e bën një grua? Pse po tradhton veten dhe nuk ndahet? Vërtet kush e do nuk e tradhton, ndërsa kush e bën në thelb nuk dashuron? A mund të na tradhtojnë ata që na duan gjithsesi? Të gjitha këto janë pyetje që të gjithë ia kemi bërë vetes të paktën një herë. Deri pak vite më parë dukej se kishte përgjigje të qarta dhe të paqarta për këto pyetje. Stereotipet mbizotëruese ishin se burrat tradhtonin kryesisht për seks (përplasja “klasike”) ndërsa gratë tradhtonin për dashuri.

Dëshira seksuale

Ajo që poeti anglez Wystan Hugh Auden e quajti “kruajtje nervore e padurueshme”, dhe e cila, si të gjitha kruajtjet, thjesht kërkon të kënaqet.

Dashuri romantike

Ai i fluturave në stomak, ai që na bën të besojmë se partneri ynë është më i bukuri / i zgjuari / inteligjenti në shesh (dhe që i bën të tjerët të thonë se dashuria është e verbër); ai që na mbush me dopaminë dhe na bën të ndihemi shumë të lumtur kur jemi me të dashurin tonë dhe shumë të trishtuar kur jemi larg.

Tradhtia për dashuri dhe tradhtia për seks

Nëse për më intransigjentët nuk do të vazhdojë të ketë asnjë ndryshim midis llojeve të ndryshme të tradhtisë së parë deri më tani, ata që janë më pak të përbetuar (ndoshta sepse e kanë gjetur veten në rolin shumë të pakëndshëm të tradhtarit ose sepse në vend të kësaj kanë vendosur të falin një tradhëti) do të vërejë se të tradhtosh sepse ke rënë në dashuri me një person tjetër ose të tradhtosh sepse “ka ndodhur” ose sepse i shtyrë vetëm nga një dëshirë primordiale nuk janë e njëjta gjë. Dhe nuk është rastësi që shumë ekspertë sot priren të matin seriozitetin e tradhtisë (e kuptuar si mundësia ose jo e rikuperimit dhe e vazhdimit të dashurisë pas një tradhtie) duke bërë dallimin midis tradhtisë për seks dhe tradhtisë për dashuri. Ka dallime thelbësore midis dy llojeve të tradhtisë: ata që tradhtojnë nga dëshira e pastër seksuale priren ta bëjnë atë në një mënyrë më të rastësishme dhe më pak të paracaktuar dhe nuk kërkojnë përfshirje emocionale dhe romantike. Përkundrazi, ata që tradhtojnë për dashuri (të të tjerëve) nxiten kryesisht nga nevoja për të mbushur një zbrazëti emocionale: një zbrazëti që shpesh ekziston përpara se të takojnë tjetrin ose tjetrin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat