​Si të njohim mentalitetin e viktimës?

Life style

​Si të njohim mentalitetin e viktimës?

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 16:51
Foto ilustrim

Mentaliteti i viktimës është një tipar i fituar në të cilin dikush tenton të njohë veprimet negative ose e konsideron veten viktimë të veprimeve negative të të tjerëve dhe sillet sikur të jetë kështu edhe kur provat sugjerojnë të kundërtën.

Me fjalë të tjera, kur dikush është i mbërthyer në një kompleks viktimash, ata nuk mund të shohin se rrethanat dhe njerëzit rreth tyre janë zakonisht mjaft të mira.

Kur ndodhin gjëra të mira, ata priren t'i injorojnë ose t'i minimizojnë ato dhe në vend të kësaj përqendrohen në aspektet negative të përvojës, shkruan Your Tango.

Ka disa shenja të qarta që mund të tregojnë një mentalitet viktimë:

Ju nuk merrni asnjë veprim ose hiqni dorë

Do të gjeni çdo arsye të mundshme pse diçka nuk do të funksionojë, do të gjeni justifikime dhe do të hiqni dorë para se të filloni.

Ju mungon besimi

Ju nuk besoni në veten tuaj, prandaj nuk i ndiqni idetë tuaja. Po i shtyni gjërat, po justifikoni, po shmangni përgjegjësinë, po gjeni rrugë shpëtimi ose po shkoni "siç ju mbart uji" dhe nuk po jetoni jetën.

Ju lejoni të tjerët të marrin kontrollin e jetës tuaj

Ju lejoni të tjerët t'ju tregojnë se si ta jetoni jetën tuaj sepse mendoni se ata dinë më shumë se ju. Duke ndjekur të tjerët, ju nuk po merrni kontrollin e jetës suaj.

Nëse ua lini jetën të tjerëve, nuk keni kontroll mbi jetën tuaj. Ju nuk merrni përgjegjësi për veprimet tuaja dhe fajësoni njerëzit e tjerë kur gjërat shkojnë keq.

Ju lodheni veten derisa të keni nevojë për ndihmë

Ju vraponi duke u përpjekur t'i kënaqni të gjithë, në dëmin tuaj, derisa të bini në një krizë dhe të keni nevojë për shpëtim.

Atëherë fajin e kanë të gjithë të tjerët sepse i ke veshur dhe ke harruar të mendosh për veten.

Ndiheni të inatosur sepse nuk po jetoni jetën tuaj

Ju përfundoni duke përmbushur nevojat e të tjerëve sepse keni frikë të jeni vetëm. Ju u jepni të gjithëve, por nuk jeni aty për veten tuaj. Ju nuk përqendroheni te vetja, por fokusoheni në të jetuarit e jetës së të tjerëve, në vend që të jetoni tuajën.

Ndiheni mirë kur kënaqni të gjithë të tjerët në vend që të përqendroheni te vetja. Ju mbështeteni te lumturia juaj që vjen nga të tjerët, në vend që të përmbushni veten. Mund të ndihesh si martir, por fakti është se nuk po bën asgjë për veten.

Gjeni justifikime për të hequr dorë

Ju justifikoni paraprakisht pse gjërat nuk do të funksionojnë, duke sabotuar veten sepse në këtë mënyrë nuk arrini kurrë asgjë.

Prireni të përfshiheni në sjellje vetë-shkatërruese për të përballuar problemet

Ju kërkoni lehtësim të menjëhershëm kur nuk ndiheni mirë, kështu që përpiqeni të përmirësoni disponimin tuaj me varësi, afera dhe forma të ngjashme sjelljeje.

Përfundoni duke shkatërruar veten dhe jetën tuaj duke ikur nga ato ndjenja të padëshiruara.

Jeni tepër vetëkritik

Ju sulmoni veten, ndëshkoni dhe fyen veten kur gjërat shkojnë keq.

Është gjithmonë faji i dikujt tjetër

Nëse jeni viktimë, fajin e kanë të gjithë të tjerët sepse ju mungon përgjegjësia për veten dhe fajësoni të tjerët për gjërat që shkojnë keq.

Nëse doni të ndaloni të ndjeheni si viktimë, merrni përgjegjësinë për jetën tuaj

Nëse fajësoni jetën, të tjerët ose situatat për gjërat që shkojnë keq, në vend që të shihni se si as nuk u përpoqët ta zgjidhnit situatën sepse dëshironit të shmangni ndjenjën sikur nuk ishit mjaftueshëm të mirë, do të qëndroni të mbërthyer në këtë ciklit.

Duke injoruar kritikun tuaj të brendshëm, do të vazhdoni të sabotoni veten. Është koha të filloni të dëgjoni veten dhe të shqyrtoni në mënyrë kritike zakonet tuaja dhe modelet e mendimit.

Të jetosh në një mentalitet viktimë do të shkatërrojë jetën tuaj nëse i lejoni ato ndjenja t'ju pushtojnë dhe të ndikojnë te ju.

Nëse nuk i njihni shenjat e mentalitetit të viktimës, ajo lehtë mund t'ju shkatërrojë jetën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat