Kjo është dita më e mundshme për ndarje…dhe po vjen

Life style

Kjo është dita më e mundshme për ndarje…dhe po vjen

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 00:03
Foto ilustrim

Krishtlindja është një kohë gëzimi, humori festiv dhe përqafimi pranë zjarrit, apo jo? Po, por mund të jetë gjithashtu një kohë dëshpërimi. Në rast se mendonit se e keni të garantuar një puthje me partnerin në fund të vitit ose në prag të Krishtlindjeve , atëherë ndoshta duhet të mbani një shportë të vogël deri në fund të festave.

Dita kur shumica e çifteve kanë më shumë gjasa të ndahen po afron. Sipas të dhënave të mbledhura nga Facebook, përmes përgjigjeve të përdoruesve për një pyetje të lidhur, ajo ditë është 11 dhjetori.

Nga të dhënat e analizuara nga statisticienët dixhitalë, ata arritën në përfundimin se një periudhë piku shumë e fortë për ndarjet vendoset dy javë para ditës së Krishtlindjes. Pse ?

Arsyet e ndarjes gjatë kësaj periudhe ndryshojnë. Për disa, ideja për t’i kaluar pushimet me dikë për të cilin ndjenjat e tyre janë të paqarta është e frikshme. Për të tjerët, sjellja e flirtit apo marrëdhënies së tyre në shtëpi me familjen duket tepër stresuese, ndërsa të tjerë e kuptojnë se personi që kanë pranë nuk është pikërisht ai që kishin në mendje dhe i japin fund lidhjes.

Në mënyrë të ngjashme, hulumtimi i aplikacionit australian të takimeve RedHotPie zbuloi se 71% e grave dhe 56% e burrave preferojnë të ndahen me partnerin e tyre nëse “nuk kalojnë mirë” sesa ta takojnë në familjen e tyre në Krishtlindje.

Psikologu Dr. _ Dorree Lynn tha : “Nëse ata nuk kanë qenë në lidhje për një kohë të gjatë, shumë njerëz shqetësohen gjithashtu për shkëmbimin e dhuratave dhe sa të mëdha duhet të jenë ato. Ata kanë frikë sepse nuk duan të bëjnë presion mbi personin tjetër ose të duken budallenj për zgjedhjen e diçkaje që nuk përputhet me vlerën e dhuratës që kanë marrë (nëse kanë marrë).

Një sondazh i fundit britanik zbuloi se një divorc duhet të ndodhë më herët se 11 dhjetori, idealisht para 6 dhjetorit. Çdo vendim për divorc pas kësaj date konsiderohet shumë i ashpër pasi është shumë afër Krishtlindjes.

Sipas të dhënave të studimit nga Facebook, nëse kalon 11 dhjetori, atëherë është në një rrugë më të qartë. Kjo do të thotë, derisa partneri juaj të harrojë ditën e Shën Valentinit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat