Nuk quhet dashuri, por varësi emocionale…

Life style

Nuk quhet dashuri, por varësi emocionale…

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 10:59
Foto ilustrim

Të biesh në dashuri është një nga ndjesitë më të bukura që mund të përjetosh, megjithatë kjo ndjenjë e bukur mund të shkoj lehtësisht në varësi emocionale .

 Me siguri që në fazat e hershme të një lidhjeje do t’ju ketë ndodhur që të keni dashur të bëheni një me partnerin tuaj, duke zhvilluar një marrëdhënie thuajse simbiozë në të cilën nuk mund të bëni dot pa personin tjetër. Zakonisht këto ambicie fiziologjikisht zvogëlohen me kalimin e kohës dhe thjesht shndërrohen në një lidhje të fortë bashkëpunimi dhe harmonie.

Nëse kjo nuk ndodh, atëherë ju mund të jeni përfshirë në një varësi emocionale , simptomat e të cilit ndoshta i injoroni , thjesht sepse jeni shtyrë ta ngatërroni atë me atë dashuri dërrmuese që keni ndjerë në furinë e ditëve të para.

SHKAQET E VARËSISË NGA DASHURIA

Varësia emocionale është e nënvlerësuar, por me të vërtetë mund të prekë të gjithë. Nuk është ajo aftësia për simbiozë që gjen në fillim të një marrëdhënieje, të cilën mund ta klasifikosh si të padëmshme, por ajo që përkufizohet si jofunksionale .

Në këto raste, në fakt, personaliteti dhe vetëvlerësimi juaj varen nga pasja e një marrëdhënieje të qëndrueshme. Varësia emocionale shkaktohet nga kushtet e mëparshme , të cilat më lehtë mund të çojnë në lidhjen në një mënyrë të çmendur me personin që kemi zgjedhur të kemi pranë.

FËMIJËT E MBIMBROJTUR :

Këta janë të rritur që nuk janë vënë në gjendje të marrin vendime vetë. Të varurit emocionalë nuk janë aq të aftë të veprojnë në mënyrë të pavarur dhe duhet të kërkojnë dikë që t’u tregojë se çfarë të bëjnë;

KUSHDO QË ËSHTË BRAKTISUR

Kushdo që e percepton këtë ndjesi shtyhet të sillet në dy mënyra të ndryshme. Nga njëra anë, ai shfaq një mosbesim total ndaj të tjerëve dhe refuzon çdo lloj lidhjeje. Nga ana tjetër, ai shfaq një lidhje morbide me partnerin nga frika se mos e humbasë dhe përjeton një ndarje të re;

KUSH NUK MUND TË JETË VETËM

Të jetosh qetësisht vetminë është shumë e vështirë. Për shkak të kësaj, zhvillohet tendenca për t’u lidhur me partnerin, madje duke pranuar të gjitha rreziqet që mund të sjellë kjo. Prandaj, të qenit në një lidhje mund ta qetësojë këtë nevojë për të mos qenë vetëm. Ndonjëherë rezulton në diçka më të madhe nga sa e imagjinonim.

SI TË DILNI PREJ SAJ

Është e mundur të dilni nga varësia emocionale dhe t’i jepni fund një marrëdhënieje toksike. Ndonjëherë vetëm, duke supozuar vetëdije (jo e lehtë) ose duke kontaktuar një specialist i cili mund të ndihmojë për të kuptuar situatën dhe për të gjetur një zgjidhje për ta korrigjuar atë.

Hapi i parë mund të jetë të pranoni se jeni viktimë e një varësie, të filloni të punoni me veten, madje të filloni të kërkoni ndihmë. Duhet të filloni të njihni situatën për të vendosur ndryshimin e duhur të kursit.

Me kalimin e kohës), mund të përpiqeni gjithashtu të mësoni të jeni vetëm. Shihni veten në një këndvështrim të ri , në një dritë tjetër që është vetëm e juaja. Mos e shihni vetminë si një makth por si një mundësi .

Mundohuni të kuptoni se cilat ishin shkaqet që ju çuan në këtë varësi dhe mos përballoni gjithçka vetëm. Kujdesuni për veten duke u përpjekur të gjeni vetëvlerësimin e duhur dhe pyesni veten për mënyrën tuaj të të kuptuarit të dashurisë. Mos harroni se është thelbësore të ecni përpara. Të duash veten është hapi i parë për të dashur të tjerët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat