Nuk shërben vetëm për të hequr manikyrin e thonjve: Pesë mënyra të shkëlqyera për ta përdorur acetonin në shtëpi

Life style

Nuk shërben vetëm për të hequr manikyrin e thonjve: Pesë mënyra të shkëlqyera për ta përdorur acetonin në shtëpi

Më: 28 mars 2023 Në ora: 00:52
Foto ilustrim

Është i shkëlqyeshëm për të hequr njollat e forta

Mjeti për heqjen e manikyrit, i bërë në bazë të acetonit, është i përshtatshëm jo vetëm për pastrimin e thonjve nga llaku. Mund të përdoret edhe për qëllime të tjera.

Heqja e bojës nga rrobat

Nëse stilolapsin e keni mbajtur në xhepin e përparmë dhe boja ka rrjedhur, atëherë nuk duhet ta hidhni menjëherë këmishën. Mund ta fshini njollën me një lëng me bazë acetoni dhe njolla do të largohet. Ajo që mbetet të bëni është të lani këmishën.

Pastrimi i tastierës

Në tastierë grumbullohen shumë papastërti. Këto janë grimca pluhuri, të gjitha llojet e njollave dhe thërrimeve. Kjo flet jo vetëm për pamjen e tastierës, por edhe për funksionet e saj. Lëngu me bazë acetoni do të ndihmojë në pastrimin e tastierës. Për të thjeshtuar detyrën, mund të përdorni një syth pambuku dhe një furçë dhëmbësh.

Pastrimi i shatërvanëve dhe çezmave

Pas larjes, sedimenti mbetet në rubinet dhe në kokën e dushit. Heqësi i manikyrit mund të aplikohet në një sfungjer dhe ta vendosni në të gjitha sipërfaqet. Kjo do të heqë qafe sedimentin dhe njollat.

Shpërbërës i superngjitësit

Nëse gishtat tuaj ju janë ngjitur papritur, mos u shqetësoni. Nëse keni manikyri në shtëpi me aceton në përbërje, atëherë duhet ta aplikoni në lëkurë. Gishtat do të ndahen shpejt nga njëri-tjetri.

Pastrimi i njollave në dysheme me pllaka

Nëse njollat shfaqen në dyshemenë me pllaka, për shembull në kuzhinë dhe nuk mund të fshihen, ato mund të hiqen me një pecetë dhe heqës manikyri. Pas pastrimit, pllakat lahen me sapun dhe fshihen. Ky veprim nuk duhet të përdoret në dysheme druri pasi mund të prishet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat