Edhe baballarët bien në depresion kur lind gruaja e tyre - Bota Sot
Edhe baballarët bien në depresion kur lind gruaja e tyre

Life style

E diel, 21 tetor 2018

Edhe baballarët bien në depresion kur lind gruaja e tyre

Më: 16 tetor 2017 Në ora: 12:22
Foto ilustruese

Edhe baballarët dhe nënat kanë gjasa të shqetësohen nga mundësia e parakohshme e lindjes së fëmijës së tyre.

Hulumtimet e mëhershme treguan se edhe baballarët përjetonin depresionin postnatal, por sipas studimit të ri të Universitetit të Frankfurtit në Gjermani, është bërë e ditur se përafërsisht përqindja e njëjtë e baballarëve dhe nënave përjetojnë depresion perinatal kur ”gruaja të shtrihet në spital.

Studimi zbuloi se rreth të njëjtit numër çiftësh që ishin në rrezik të një lindjeje të parakohshme, por që realizuan atë në afat të plotë dhe njerëzit, foshnjat e të cilëve kanë lindur me depresion të hershëm.

Simptomat e etheve të depresionit perinatal – të cilat mund të ndodhin gjatë shtatzënisë dhe gjatë vitit të parë të jetës së foshnjës – mbetën të paktën gjashtë javë pas lindjes së foshnjave të tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test