Boksi – sporti që ju ndihmon t’i digjni 800 kalori për 60 minuta - Bota Sot
Boksi – sporti që ju ndihmon t’i digjni 800 kalori për 60 minuta

Life style

Boksi – sporti që ju ndihmon t’i digjni 800 kalori për 60 minuta

Më: 19 shtator 2018 Në ora: 15:22
Ilustrim

Ushtrimet fizike janë mënyra më e mirë për ta filluar rrugëtimin e humbjes së peshës.

Personat e hollë e kanë shumë të lehtë të merren me sporte më pak të vështira, siç është joga apo ecja.

Por këto aktivitete nuk djegin aq shumë yndyrë sa aktivitetet që jua rrisin të rrahurat e zemrës dhe që ju bëjnë të djersiteni.

Nëse jeni duke kërkuar ta transformoni trupin me një ritëm më të shpejt, atëherë është e rëndësishme t’i zgjedhni edhe ushtrimet adekuate.

Një studim i fundit nga ‘Forza Supplements’ ka zbuluar se sporti i boksit është mënyra më efektive për djegie të kalorive.

Hulumtuesit kanë zbuluar se pjesëmarrësit e studimit kanë arritur t’i djegin deri në 800 kalori gjatë një ore në ring.

Ky sport i aktivizon të gjithë muskujt e trupit, gjë e cila është një prej arsyeve se përse digjen kaq shumë kalori.

Ndër tjerash, boksierët gëzojnë edhe përfitime tjera nga ky sport, duke përfshirë qëndrueshmërinë muskulore dhe forcën. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...