75 persona të prekur nga epidemia e fruthit - Bota Sot
75 persona të prekur nga epidemia e fruthit

Maqedonia

75 persona të prekur nga epidemia e fruthit

Më: 18 janar 2019 Në ora: 20:36
Foto ilustrim

Gjithsej 75 raste të simptomave të fruthit janë paraqitur. Për 65 prej tyre ka edhe konfirmim laboratorik, njoftojnë sot nga Ministria e Shëndetësisë.

Mosha e të sëmurëve varron nga tetë muaj deri në 42 vjet. Shumica e të sëmurëve i përkasin grupmoshës prej një deri në katër vjet dhe pesë fëmijë deri në një vit. Në grupmoshën mbi 20, janë infektuar 18 persona (27.7 përqind). Sa i përket gjinisë, 34 raste (52.3%) janë femra.

Sipas statusit të vaksinës, 55 persona, respektivisht 84.6 për qind e pacientëve kanë qenë të pa vaksinuar ose me status të panjohur të vaksinës.

Gjatë javës së dytë të vitit 2019, u vaksinuan 817 fëmijë nën moshën 14 vjeçare, nga të cilët 92 përqind ishin nën moshën pesë vjeçare.

Që nga shpallja e epidemisë deri më 13 janar 2019 janë vaksinuar 2.925 fëmijë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...