Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

Maqedonia

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

Më: 10 maj 2024 Në ora: 16:34
Foto ilustrim

Ka ikje të madhe të infermierëve jashtë vendit, tha sot Gordana Beshliovska, kryetare e Shoqatës së Infermierëve, teknikëve, mamive dhe infermierëve stomatologë “Për Ne”.

Jozyrtarisht, thotë Beshlievska, sipas kërkesave për transkripta dhe vërtetime që i kërkojnë nga ne në Asociacion, për të kompletuar dokumentacionin e tyre për rajonin dhe Evropën, kemi një ikje shumë të madhe.

Madje kemi pasur një periudhë pas pandemisë Covid-19, kur çdo muaj largoheshin deri në dyzet infermierë nga të gjitha nivelet e sistemit shëndetësor publik”, sqaroi ajo duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari.

Problemi nuk ishte se ata u larguan vetëm jashtë vendit, por edhe në institucionet private shëndetësore dhe u larguan nga profesioni në përgjithësi.

Ndaj, nënvizoi ajo, është shumë e rëndësishme të kemi autonomi në profesion, një mjedis të shëndetshëm pune, kushte më të mira pune, të reagojmë menjëherë, që të mos jemi një vend që do të mbetet pa infermierë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat