Maqedoni, 50.000 të sëmurë kronik nuk i morën maskat mbrojtëse të premtuara nga Filipçe - Bota Sot
Maqedoni, 50.000 të sëmurë kronik nuk i morën maskat mbrojtëse të premtuara nga Filipçe

Maqedonia

Maqedoni, 50.000 të sëmurë kronik nuk i morën maskat mbrojtëse të premtuara nga Filipçe

Më: 22 janar 2019 Në ora: 20:22
Foto ilustrim

S’ka maska mbrojtëse kundër ajrit të ndotur për rreth 50.000 të sëmurë kronik edhe pse para më shumë se një muaj e gjysmë, në fillim të dhjetorit ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe tha se personat e sëmurë kronik do të marrin maska mbrojtëse falas, si një nga format për mbrojtje nga ajri i ndotur.

Në pyetjen e “Nova” nëse është shpallur tender për furnizim dhe përse të sëmurë kronik dhe fëmijët deri tani s’kanë marrë maskat mbrojtëse, nga ministria e Shëndetësisë nuk janë përgjigjur.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencë për shtyp atëherë tha po bëhen kalkulime se sa do të jetë numri i fëmijëve që duhet të marrin maska mbrojtëse.

“Dolëm me të dhëna se kemi 43.000 të sëmurë kronik, ndërsa numri i fëmijëve që ju nevojiten maska ende s’është konfirmuar dhe kërkojmë mënyrë se si t’i ndajmë maskat. Me ministrinë e Mjedisit Jetësor tashmë konfirmuam se maskat nuk e zgjedhin problemin, por megjithatë janë një formë për mbrojtje”, deklaroi Filipçe.

Për shkak të ndotjes së ajrit u vazhdua pushimi dimëror për nxënësit për dy dytë, ndërsa nga nesër hiqen edhe masat dhe rekomandimet për alarmim të ndotjes së ajrit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...