Gjykata e Lartë e Maqedonisë do ta rishikojë iniciativën për hetimet e PSP-së - Bota Sot
Gjykata e Lartë e Maqedonisë do ta rishikojë iniciativën për hetimet e PSP-së

Maqedonia

Gjykata e Lartë e Maqedonisë do ta rishikojë iniciativën për hetimet e PSP-së

Më: 30 janar 2019 Në ora: 10:14
Gjykata e Lartë e Maqedonisë

Gjykata e Lartë sot do të mbajë seancë të përgjithshme në të cilën do të rishikoj iniciativë, nëse Prokuroria Speciale Publike mund të hap hetime dhe të ngrit akuza pas një periudhe prej 18 muaj nga dita e marrjes së lëndëve përsipër.

Iniciativa është ngritur nga avokatët Boro Tasevski dhe Elenko Millanov, të cilët janë mbrojtës e të akuzuarve për shumë lëndë të PSP-së.

Ato thirren në nenin e 22 nga Ligji i PSP-së në të cilën thuhet se prokurori publik, mund të ngrit akuza ose të urdhëroj ndërprerjen e procedurave hetimore në periudhë jo më shumë se 18 muaj nga dita e marrjes përsipër të lëndës dhe materialeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...