Mbretëria e Bashkuar e pranoi termin Republika e Maqedonisë së Veriut - Bota Sot
Mbretëria e Bashkuar e pranoi termin Republika e Maqedonisë së Veriut

Maqedonia

Mbretëria e Bashkuar e pranoi termin Republika e Maqedonisë së Veriut

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 18:16
Maqedonia e Veriut

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të përdor termin Republika e Maqedonisë së Veriut, tha sot sekretari i Punëve të Jashtme, Jeremy Hant.

Në njoftimin e shpallur në web-faqen e Qeverisë së Mbretërisë së bashkuar dhe pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes së Prespës me Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, Hant shkruan se ky është moment historik për dy vendet.

“Dy palët i morën hapat e nevojshëm për të hyrë në fuqi marrëveshja e Prespës”, shkruan Hunt duke shtuar se ky është moment historik për të dyja vendet.

Në njoftimin ceket se Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar mori kërkesë nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut ta pranojë dhe përdor termet e cekura në nenin 1 të marrëveshjes së Drejtim. Dhe për këtë, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do ta përdor termin Republika e Maqedonisë së Bashkuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...