Filipçe: Në Institutin për transfuziologji ka mënyrë bashkëkohore të trajtimit të njësive të gjakut - Bota Sot
Filipçe: Në Institutin për transfuziologji ka mënyrë bashkëkohore të trajtimit të njësive të gjakut

Maqedonia

Filipçe: Në Institutin për transfuziologji ka mënyrë bashkëkohore të trajtimit të njësive të gjakut

Më: 15 mars 2019 Në ora: 21:40
Venko Filipçe

Mënyrë bashkëkohore dhe evropiane e trajtimit të njësive të gjakut ka në Institutin për transfuziologji në Shkup. Ajo që po ndodhë me gjuajtjen e sasive të caktuara të gjakut është sepse pas dhurimit, gjaku ndahet në elemente të ndryshme, eritrocite, trombocite dhe plazmë të gjakut dhe jo secila nga ato pjesë ka jetëgjatësi të njëjtë, theksoi sot në Veles ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

“Eritrocitet mund të qëndrojnë disa ditë, trombocitet disa javë, ndërsa plazma disa muaj dhe prandaj ndodhë gjuajtja e tillë. Bëhet fjalë për proces rreptësisht të kontrolluar”, tha Filipçe, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve pas ndarjes së mirënjohjes për organizatat komunale të Kryqit të Kuq, në prag të 17 Marsit, Ditës së formimit të Kryqit të Kuq dhe Ditës së dhurimit të gjakut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...