Maqedoni, pritet që deputetët deri në fund të marsit të votojnë për reformat sociale - Bota Sot
Maqedoni, pritet që deputetët deri në fund të marsit të votojnë për reformat sociale

Maqedonia

Maqedoni, pritet që deputetët deri në fund të marsit të votojnë për reformat sociale

Më: 20 mars 2019 Në ora: 11:48
Kuvendi

Diskutim publik për propozim-ligjin për mbrojtjen sociale sot do të mbahet në Kuvend, ku do të merr pjesë edhe ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Mila Carovska.

Propozim-ligji për mbrojtjen sociale është një nga tre ligjet rregullativ të reformës sociale, me të cilat transformohet shoqëria dhe mënyra në të cilën shteti kujdeset për kategoritë e prekshme, por pritet të vendoset edhe ndarje e drejtë e mjeteve.

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, e cila përgatiti reformën sociale, pret që deputetët në të ardhmen e afërt të miratojnë ligje që mundësojnë reforma sociale dhe që pritet të sigurojnë një jetë më cilësore për të gjithë qytetarët.

Sipas vlerësimeve të MPPS-së, me reformën sociale 400 mijë qytetarë do të tërhiqen mbi vijën e varfërisë, por për çdo fëmijë do të ofrohen mundësi të barabarta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...