Shabani apel qytetarëve: Mbetjet ndërtimore të mos hidhen në kontejnerë! - Bota Sot
Shabani apel qytetarëve: Mbetjet ndërtimore të mos hidhen në kontejnerë!

Maqedonia

Shabani apel qytetarëve: Mbetjet ndërtimore të mos hidhen në kontejnerë!

Më: 22 mars 2019 Në ora: 13:03
Mbetjet Ndërtimore

Gjatë ditëve që kaluan, në komunën e Çairit, Eko-Patrulla e NP “Higjiena komunale”-Shkup regjistroi sasi të madhe të mbetjes nga ndërtimtaria e hedhur në mënyrë të parregullt në kontejnerët e vendosur në rrugën Bllagoja Paroviq. Ekipet e Higjienës Komunale ishin të detyruar me dorë ta nxjerrin mbetjen ndërtimore nga kontejnerët, që të mund ta ngarkojnë dhe transportojnë me automjete të përshtatshme.

Nga ndërmarrja në fjalë i informojnë qytetarët që sipas Ligjit për pastërti publike, mbetja e cila krijohet gjatë kryerjes së aktiviteteve ndërtimore, nuk guxon të hidhet në kontejnerët e vendosur në sipërfaqet publike. Mbetja nga ndërtimtaria i dëmtojnë këto kontejnerë , por edhe automjetet speciale komunale, dhe me këtë të shkaktojë probleme serioze gjatë mbledhjes dhe transportimit të mbetjes komunale në qytet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...