Ish-ndihmës ministri i Punëve të Brendshme, Gjoko Popovski e ka dëmtuar buxhetin për 453.570 euro - Bota Sot
Ish-ndihmës ministri i Punëve të Brendshme, Gjoko Popovski e ka dëmtuar buxhetin për 453.570 euro

Maqedonia

Ish-ndihmës ministri i Punëve të Brendshme, Gjoko Popovski e ka dëmtuar buxhetin për 453.570 euro

Më: 17 prill 2019 Në ora: 14:15
Gjoko Popovski

Me prezentimin e dëshmive me shkrim në Gjykatën Penale vazhdoi seanca për lëndën “Treqind” të PPS-së, në të cilin i akuzuar është ish-ndihmës ministri i Punëve të Brendshme, Gjoko Popovski për keqpërdorimin e detyrës zyrtare gjatë furnizimit të 300 automjeteve për nevojat e MPB-së.

Prokurori i PPS-së, Stevço Donev prezentoi dokumente zyrtare nga MPB, në mesin e së cilave vendime, raporte, njoftime për oferta për furnizimin e automjeteve, vendimin për zgjedhjen e ofertës më të volitshme…

Gjykatësja, Dobrilla Kacarska në maj të vitit të kaluar e gjykoi Popovskin me nëntë vjet dënim me burg për keqpërdorimin e detyrës zyrtare ndërsa në dhjetor të vitit të kaluar Gjykata e Apelit e pezulloi aktgjykimin e shkallës së parë për rastin dhe e ktheu në rigjykim.

Sipas aktakuzës së PPS-së, Popovski nuk i ka respektuar rregullat ligjore për furnizim publik dhe e ka dëmtuar buxhetin për 453.570 euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...