2 000 marinsa amerikanë i mësyjnë Maqedonisë - Bota Sot
2 000 marinsa amerikanë i mësyjnë Maqedonisë

Maqedonia

2 000 marinsa amerikanë i mësyjnë Maqedonisë

Më: 22 prill 2019 Në ora: 11:53
2000 trupa amerikane

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka miratuar zbatimin e stërvitjes ushtarake “GoditjeVendimtare”, e cila do të kryhet nga ushtria maqedonase së bashku me 2000 trupa amerikane, 25 ushtarë nga Shqipëria, po kaq nga Bullgaria e Lituania, si dhe 100 ushtarë nga Mali i Zi.

“Stërvitja ka për qëllim arritjen e ndërveprueshmërisë me forcat e armatosura të vendeve pjesëmarrëse, në mënyrë që të lejojë kontribute të rritura në operacionet aktuale dhe të ardhshme në kuadër të NATO-s”, tha zëdhënësi i qeverisë, Mile Bosnjakovski.

“Goditje Vendimtare” do të jetë në disa faza, që nga 20 maji e deri më 15 korrik”, shtoi zëdhënësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...