Zaev merr pjesë në hapjen solemne të Korridorit 10 në Serbi - Bota Sot
Zaev merr pjesë në hapjen solemne të Korridorit 10 në Serbi

Maqedonia

Zaev merr pjesë në hapjen solemne të Korridorit 10 në Serbi

Më: 18 maj 2019 Në ora: 12:02
Zoran Zaev

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili do të shoqërohet nga ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Goran Sugareski do të mbajë fjalim në hapjen solemne të Korridorit 10 në Serbi. (Vladiçin Han, Republika e Serbisë)

Korridori 10 për trafik do ta hapë presidentin serb Vuçiç , ndërsa në cermenoninë zyrtare do të merr pjesë edhe kryeministrja serbe Ana Brrnic dhe ministri serb i ndërtimit, trafikut dhe infrastrukturës Zoran Mihailoviç.

Sipas ministrit serb Mihajloviç, ndërtimi në grykën e Grdeljkës kushtonin pothuajse 400 milionë euro dhe kjo paraqet një ndër ndërtimet më të vështirë në Evropë.

Korridori 10 është një nga korridoret më të rëndësishme pan-evropiane të transportit që kalon nëpër Serbi dhe lidhë Austrinë, Hungarinë, Slloveninë, Kroacinë, Serbinë, Bullgarinë, Maqedoninë Veriore dhe Greqinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...