Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Vitin e kaluar janë regjistruar 123 raste të urrejtjes, numri po rritet - Bota Sot
Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Vitin e kaluar janë regjistruar 123 raste të urrejtjes, numri po rritet

Maqedonia

Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Vitin e kaluar janë regjistruar 123 raste të urrejtjes, numri po rritet

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 13:20
Komiteti i Helsinkut

Vitin e kaluar 123 raste të urrejtjes janë regjistruar nga Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut, thuhet në raportin e Komitetit të Helsinkit për krim dhe urrejtje.

Në pjesën më të madhe të tyre, gjegjësisht 64.2 përqind kanë qenë të përkatësisë etnike, ndërsa 25.2 përqind kanë pasur përkatësi politike. Pjesa më e madhe 67 përqind ishin dhunim. në 26 raste ka pasur dëm të pasurisë, ndërsa lëndime të lehta ka pasur në 18 rastet.

Vitin e kaluar 123 raste të urrejtjes janë regjistruar nga Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut, thuhet në raportin e Komitetit të Helsinkit për krim dhe urrejtje.

Në pjesën më të madhe të tyre, gjegjësisht 64.2 përqind kanë qenë të përkatësisë etnike, ndërsa 25.2 përqind kanë pasur përkatësi politike. Pjesa më e madhe 67 përqind ishin dhunim. në 26 raste ka pasur dëm të pasurisë, ndërsa lëndime të lehta ka pasur në 18 rastet.

Sipas Komitetit të Helsinkit këto të dhëna tregojnë për dyfish rritje të numrit të rasteve kriminale të urrejtjes vitin e kaluar, ku ka pasur 70 raste.

“Nevojiten që të merret seriozisht gjuha e urrejtjes, sepse mos marrja e masave do të thotë vazhdim i incidenteve dhe rasteve kriminale nga urrejtja”, tha Uranija Pirovska nga Komiteti i Helsinkit.

Viktima më të shumtë janë të rinjtë, ndërsa në disa raste edhe të miturit.

“Nevojiten që të merret seriozisht gjuha e urrejtjes, sepse mos marrja e masave do të thotë vazhdim i incidenteve dhe rasteve kriminale nga urrejtja”, tha Uranija Pirovska nga Komiteti i Helsinkit.

Viktima më të shumtë janë të rinjtë, ndërsa në disa raste edhe të miturit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...