Zaev: Trend pozitiv në këmbimin tregtar me Greqinë pas nënshkrimit të marrëveshjes - Bota Sot
Zaev: Trend pozitiv në këmbimin tregtar me Greqinë pas nënshkrimit të marrëveshjes

Maqedonia

Zaev: Trend pozitiv në këmbimin tregtar me Greqinë pas nënshkrimit të marrëveshjes

Më: 9 gusht 2019 Në ora: 13:24
Zoran Zaev

Nënshkrimi i Marrëveshjes me Greqinë ka sjell rritjen e këmbimit tregtar mes dy vendeve dhe rritje edhe të eksportit, shkruan kryeministri Zoran Zaev në faqen e tij në Facebook.

Sipas tij, këmbimi tregtar në vitin 2018 është rritur për 15.8 përqind.

“Si rezultat i nënshkrimit të Marrëveshjes me Greqinë, këmbimi tregtar në vitin 2018 është rritur për 15.8 për qind, ndërsa eksporti është rritur në 5.8 për qind. Në periudhën janar- maj 2019 këmbimi i ndërsjellë tregtar ka vazhduar me trend pozitiv prej 4.7 për qind”, shkruan Zaev.

Ndërsa në një postim tjetër, ai thotë se pjesëmarrja e investimeve të drejtpërdrejta në BPV në vitin 2012 ka qenë 1.5 përqind, ndërsa në vitin 2018 ka qenë 5.6 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...